vánoce děvčeVánoce patří k nejvýznamnějším křesťanským svátkům, slaví se od 25. prosince do první neděle po 6. lednu. U nás je vrchol Vánoc již 24. prosince, jako předvečer samotné slavnosti.

S Vánocemi jsou spojeny také tradice a vánoční zvyky, jako je vánoční stromek, betlém, vánoční dárky nebo vánoční cukroví.

Tradice a zvyky

    • Vánoční stromeček

Vánoční stromeček nepatří mezi tradice nejstarší, začal se objevovat až počátkem předminulého století, v roce 1812. Ozdobil si ho ředitel Stavovského divadla Jan Karel Leibich, který ke svému stolu pozval herce a kolegy z divadla. Těm se nazdobená jedlička tak zalíbila, že další rok ji měli ve svém měšťanském bytě taky. Na vesnici se tato tradice dostala až o sto let později. Tam se zavěsil stromeček nad stůl špičkou dolů a zdobili ho převážně jablky, ořechy i perníčky.

    • Jmelí

Jmelí si lidé připevňují většinou na lustr, především z toho důvodu, že pod jmelím má muž ženu políbit, aby jejich láska byla věčně zelená. Pokud jdete někam na vánoční návštěvu, můžete vzít jako dárek jmelí. Darované jmelí totiž, podle tradice, nosí štěstí.

    • Kapr

Kapr je tradice taky velmi mladá. Na stolech se dříve objevovaly spíše polévky a luštěniny. Hlavně hrách, hrachová kaše, čočka, kuba. Ryby se vyskytovali především u bohatých městských lidí. Dnes je kapr neodmyslitelnou součásti štědrovečerní večeře. Nejčastěji ho hospodyňka připravuje v trojobalu a usmaží ho, podává se k bramborovému salátu. Kdo nemusí zrovna kapra, dopřává si v dnešní době sumce, lososa nebo štiku.

    • Rozkrojené jablíčko

Po vydatné večeři se může rozkrojit jablíčko kolmo od stonku. Pokud ve svém jablku naleznete zdravá jadýrka ve tvaru pěticípé hvězdičky, máte vyhráno a budete zdraví celý rok. Kdo najde v jablku křížek, hrozí smrt. A kdo tam má jadřinec červavý, může počítat s nemocí.

    • Skořápkové lodičky

Dalším příjemným zvykem je pouštění lodiček po vodě ze skořápek vlašských ořechů. Skořápky se rozpůlí a do každé půlky se pomocí nakapaného vosku připevní malinká svíčka. Potom se připraví větší nádoba s vodou nebo se napustí umyvadlo, lodičky se vypustí po vodě, a která svíčka vydrží hořet déle, znamená to, že dotyčný bude mít dlouhý život. Pokud se lodička bude držet u břehu, zůstane dotyčný doma. Pustí-li se lodička po volné vodě, vydá se dotyčný na cesty.

Mezi další tradiční zvyky a vánoční tradice řadíme také zpívání koled, rozkvetlé barborky, dárky, které nosí Ježíšek, házení střevícem, lití olova, zlaté prasátko a ještě mnohem víc.

Také se tak těšíte na Vánoce a tradice s nimi spojené?

Nejnovější články na Bizy-bee