střevní potíže

Především v zimním období, kdy netráví děti většinu času venku, se lehce a rychle šíří rotavirové gastroentritidy. Toto průjmové onemocnění virového typu je ve většině případu doprovázeno horečkou a zvracením. Nejvíce ohroženy jsou děti ve věku do pěti let.

Nejčastějšími pacienty s rotaviry jsou celosvětově kojenci.

Jak se nemoc přenáší

Nemoc se přenáší takzvanou fekálně orální cestou. Virus se tedy přenese do úst přes prsty z fekállií. Hlavní příčinou jsou špatně nebo vůbec neumyté ruce. Virus se tak může velmi rychle šířit. Nejčastějším obdobím pro šíření nemoci je právě období od ledna až do května.

Jak poznáte rotavirovou infekci?

Přibližně tři dny od nákazy dítě dostane průjem, který je doprovázen plynatostí, nevolností, zvracením a bolestí břicha. Velmi často se k průjmu přidá teplota nad 38 stupňů Celsia. Ne všechny příznaky se musí projevit u každého pacienta.

Stolice je velmi zapáchající a vodnatá. Celková slabost organismu může být doprovázena také onemocněním horních cest dýchacích. Největším rizikem jsou pak zdraví a silní jedinci s dobrou imunitou, u který se nemoc neprojeví, ale mohou ji přenášet.

Kdy jít k lékaři?

Největším rizikem u střevní infekce je dehydratace. Je velmi důležité, aby postižený jedinec přijímal zvýšené množství tekutin. Nejvíce ohroženy jsou děti od tří měsíců do tří let. Novorozenci jsou chráněni protilátkami, které získali od matky. Toto onemocnění je také velmi rizikové pro seniory.

V případě, že nemoc postihne kojence, je důležité, aby jeho stav zhodnotil lékař. Starší děti, které jsou jinak zdravé, je správné nechat pod dozorem dospělého v klidovém režimu doma, kde dochází ke snižování teploty a přísunu dostatku tekutin. Ideální je také, aby dítě snědlo alespoň trochu jídla.

Jestliže máte doma dítě, které je po průjmu unavené, chce stále pít, má vysokou teplotu doprovázenou zvracením a jeho celkový stav se nelepší, je vhodné navštívit praktického lékaře nebo pohotovost.

Jak se rotavirová infekce léči?

Obecně je léčba průjmu stejná. Dochází k odvodnění těla, a proto je vhodné co nejdříve se vrátit k lehké dietní stravě a to ideálně v prvních 24 hodinách nemoci. Při dietě se vyhněte cukrům a tukům. Doporučujeme mixované banány, nastrouhaná jablka, bramborová kaše bez másla nebo rýže s libovým masem. Dítě jistě posílí kuřecí vývar nebo zeleninové či ovocné pyré.

Celé onemocnění také mohou zkrátit vhodná probiotika a adsorbencia, které na sebe váží toxiny a odvádí je z těla. Jedná se o aktivní uhlí, které v lékárně koupíte dle věku pacienta. Jako prevence proti rotavirům je také možné nechat dítě očkovat. O vhodném očkování se poraďte se svým dětským lékařem.