otravaZnáte to, dětské kňourání. Podle psychologů jde o jedno z nejrušivějších zvuků vůbec. Jste-li rodič, zajisté víte, o čem mluvíme. Existují vůbec nějaké rady, jak dětskému kňourání zamezit?

Dětské fňukání, škemrání a kňourání upoutá pozornost každého rodiče. Ve srovnání například s vyklízením kuchyňské linky nebo psaním po zdi je kňourání daleko účinnější a dětský rozum to moc dobře ví.
Jeden z průzkumů dokonce ukazuje na fakt, že rodiče pod vlivem kňourání a fňukání dělají daleko více chyb ve své práci či plnění daného úkolu a dokonce nestíhají dodělat svou práci ve stanoveném časovém limitu.

Zvuky urputného kňourání se dají přirovnat ke zvuku sirény, oba tyto zvuky jsou pro lidský mozek velmi nepříjemné a narušují pozornost natolik, že se pak nedokážeme dobře soustředit.
Nejvíce se takto projevují děti do 4 let, malé děti se teprve učí osvojovat si jazyk a vyjadřovat se. Proto takovéto chování po čtvrtém roce ustupuje. Samozřejmě existují děti, kterým vysilující kňourání vydrží mnohem déle.

Opravdu je kňourání jako forma komunikace?

Máte-li doma ufňukané dítě, pak jste už mnohokrát přemýšleli, proč vás tímto chováním dítě tolik vyčerpává. Věřte, že to nedělá bez příčiny.
Ano, fňukání a to strašné kňourání je opravdu potřeba vám něco sdělit. Ve většině případů dítě něco chce nebo se necítí úplně ve formě, proto volí tu nejúčinnější zbraň, kterou má…a tou je právě kňourání.

Jak docílit toho, aby dítě nekňouralo?

Rozhodně vám tady nechceme říkat, abyste na každé zakvílení hned reagovali a přispěchali s tím, že mu ve všem vyhovíte. Dítě se musí naučit přijímat fakt, že ne vždy bude po jeho a vše dostane. Buďte mu ale oporou a snažte se vysvětlovat a chápat jeho situaci, řešte pocity společně.

Dopomůže vám k tomu správně zvolená strategie a pevně daná pravidla, která ale musí dodržovat oba rodiče. Ne nadarmo se říká, chovejte se tak, jak chcete, aby se k vám chovalo okolí. To znamená, buďte dítku opravdu na blízku, učte ho správné komunikaci a vysvětlujte a vysvětlujte. Slavný americký kouč osobního rozvoje Anthony Robbins ríká, že způsob, jakým komunikujeme s okolím a i sami se sebou, hodně ovlivňuje celkovou kvalitu našeho života.

Jak tedy docílit toho, aby bylo to nesnesitelné kňourání vypuzeno?

Pevně daná pravidla!

Jakékoliv nevhodné chování našeho drobečka musíte řešit! Jakmile mu jednou vyhubujete a vysvětlíte, že se to nedělá a podruhé mu to projde, dítě moc dobře vycítí, že to může zkusit znovu. Děti jsou velmi chytré a obzvláště v tomto oboru. Velmi rychle poznají vaši slabinu a budou to zkoušet. Bohatě postačí, když jednou polevíte nebo změníte názor.

Ukážete-li nejednotný přístup a nesoulad ve výchově, pak budete do nekonečna řešit stejně nepříjemné situace.

Učte děti, že svého mohou dosáhnout i jiným a hlavně efektivnějším způsobem než kňouráním. Kňourání akorát podráždí mamku nebo taťku. Myslete hlavně na to, že tím velkým učitelem jste právě vy – rodič!
Vyjádřit negativní emoce (strach, nevědomost, chtíč) je mnohdy velmi těžké pro dospělé, natož pro malé děti, které ještě nemají tak kvalitní jazykovou zásobu. Mluvte s nimi, ukazujte jim nejrůznější modely chování, a snažte se jim pomoci vyjádřit ty jejich obavy jinak, než pláčem, fňukáním a kňouráním.

Zakažte si křik!

Jednou pro vždy si doma zakažte křik. Učíte ho i děti. Jak milé vám je, když na vás dítě zakřičí? Mnohdy byste se nejraději neudrželi, že? A vžijte se do pocitů toho malého dítěte, které ve vás vzhlíží a věří vám. A vy na něj křičíte. Dále si odpusťte ze zoufalství věty typu „Ty se fakt chováš nenormálně“ nebo „Ty fakt nejsi normální.“

Zapamatujte si, že kňourání je jen projev bezmoci! Proto ukažte svému dítěti, že může získat to, co potřebuje a chce, daleko přijatelnějším způsobem, pak si tohle poznání ponese celý svůj život.

Hladové a unavené dítě je ve většině případů protivné

Snažte se, aby dítko nemělo hlad a nebylo přetažené. Sami víte, jak moc jste podrážděni, máte-li hlad nebo jste unaveni. Pokud nestíháte včas večeři, snažte se do přípravy zapojit i děti. Příprava stolu, poslední zamíchání omáčky nebo nachystání skleniček na pití pomůže dítě rozptýlit. Můžete ujistit dítko, že i vy už jste hladoví.

Dopřejte ratolesti dost své pozornosti

Slýchá od vás dítě často „Počkej, teď nemám čas.“? Pak se můžete dřív nebo později setkat právě s kňouráním. Přijde-li za vámi dítě, že vám chce ukázat něco pro něj důležitého, pak je potřeba dítě podpořit a věnovat mu svůj čas a naplno. Opět se zkuste vcítit do jeho situace, kdy se vám něco povede, zadaří se vám….Taky se rádi podělíte o svou radost.
Trávit čas se svým dítětem je přeci tou nejkrásnější náplní života. A pokud ho k tomu povedete, vrátí se vám to naplno. A to tak, že budete mít šťastné a vyrovnané dítě bez kňourání.

Mrkněte taky na...