školakKoronavirus – toto slovo zná na světě snad každý. Mnoho lidí je stále vystrašených, další už obavy vstřebali a snaží se začít zase žít normálním způsobem života a někdo virus vůbec neřeší.

Rozhodně nemůžeme říkat, co je dobře a co špatně, každopádně panika a strach není na místě.

Když se 11.3.2020 uzavřely školy a děti zůstaly nečekaně doma, většina rodičů vůbec netušila, co bude s dětmi a výukou dál. Asi nikdo z nás si nedokázal představit, že školy zůstanou uzavřené tak dlouho a že budou muset výuku uchopit do vlastních rukou. Z rodičů se tak přes noc stali učitelé, kteří kromě své vlastní práce, musí i vařit a převzít kontrolu nad spoustou dalších povinností. Každý dělá, co umí a na co si troufá.

Škola doma

Za více než 2 měsíce už jsme se naučili se s dětmi doma učit, mnoho škol vsadilo i na online výuku. Některé děti se z tohoto způsobu výuky radovaly, někdo už se nemohl dočkat znovuotevření školní docházky. Avšak 25.5.2020 byla výuka ve školách otevřena pouze dobrovolně, a tak mnoho dětí i nadále zůstává doma s domácí výukou.

Ovšem je čím dál horší s dětmi úkoly plnit. Doma už to mnoho z nich bere jako „nutné zlo“ a ze zadaných úkolů nadšení nejsou.

Vzájemná komunikace dítěte s učitelem

Nezbytně nutná je pravidelná komunikace učitele s dítětem. Ať už prostřednictvím zpráv, emailů či videokonference. Nelze dítěti zadat úkoly na měsíc a pak ho jen oznámkovat.

Děti na prvním stupni potřebují motivaci a zpětnou vazbu, což jim my rodiče nedokážeme zajistit tak, jako jejich pedagog.

Zároveň i učitel by měl vědět, jak si děti vedou a mít možnost nahlídnout do jejich práce. Učitel se musí také připravit na to, že se mezi dětmi mohou vytvořit různé rozdíly ve vědomostech. Dobrý pedagog se s tímto ale určitě dobře „popere“.

Chce to pevný řád a trpělivost

Na někoho platí to a na tamtoho zase to. Velmi důležité je ale dětem stanovit pravidla a řád, kdy se budou učit a obrnit se trpělivostí. Sami určitě známe dny, kdy nám jde vše jak po másle a dny, kdy se do všeho musíme nutit. Když sami uvidíte, že je dítě už unavené nebo nesoustředěné, vraťte se k úkolům o něco později. V opačném případě se budete trápit vy i dítko.

Motivace jako nástroj pro učení

Skvělá motivace jsou drobné odměny v podobě puštění krátké pohádky nebo písničky, telefonát s kamarády, společná oblíbená hra či malování. Dobré je také dítěti čas od času připomenout, proč se vlastně učí a že pro jeho život je to nezbytné, aby se mohlo rozvíjet a čerpat nové vědomosti.

Každopádně stále myslete na to, že tahle situace je nová a těžká pro mnoho z nás. Tři a půl měsíce je opravdu dlouhá doba, zkusme to ale brát jako příležitost věnovat čas sobě a celé rodině. Zkuste zpomalit a řešit opravdu nezbytné věci. To ostatní nám přeci neuteče.

 

Mohlo by Vás také zajímat