lego duplo deluxeTentokrát jsem pro Vás otestovala sadu LEGO DUPLO 5507 Box s kostkami (Deluxe), která obsahuje 102 dílků a je k dostání v praktickém boxu s víkem. Tato sada LEGO DUPLO je určena pro děti ve věku od 1,5 - 5 let a já jsem ji testovala na jedné téměř dvouleté a jedné 4leté holčičce.

 

Naše začátky s LEGO DUPLO

lego duplo zooTato sada LEGO DUPLO nebyla v naší domácnosti první. Moje starší dcera Karolínka (4) dostala svou první sadu DUPLO už k prvním narozeninám - tehdy dostala velkou sadu DUPLO ZOO, která obsahuje vedle kostiček a podložek také zvířátka. Ještě než jí byl rok a půl začala stavět první kostičky na podložku a dodnes si s ní hraje téměř denně. Časem nám přibyly další menší sady DUPLO, velká podložka pro LEGO DUPLO a jedna kompletní sada MEGA BLOCKS, což je konkurenční obdoba kostiček LEGO DUPLO. MEGABLOCKS jsou z trochu měkčího materiálu, takže na rozdíl od LEGO je na nich časem trochu vidět opotřebení, nicméně jsou se stavebnicí LEGO kompatibilní a mají je i v dívčích odstínech (růžová, fialková, limetková). Když se nám před téměř 2 roky narodila druhá dcera Mariánka (2), bylo nám jasné, že se bude naše kolekce LEGO ještě více rozšiřovat.

LEGO DUPLO 5507 Box s kostkami (Deluxe)

Vzhledem k tomu, že kostiček nemáte nikdy dost, rozhodli jsme se pořídit sadu klasických kostiček, abychom se mohli více vyřádit v samotném stavění. Jednou z největších sad LEGO DUPLO je LEGO DUPLO 5507 Box s kostkami (Deluxe), kterou koupíte už od 839 Kč. Sada obsahuje 102 dílků včetně jedné podložky, 2 figurek a dalších speciálních dílků jakými jsou okna, ploty, podvozek auta, kytičky, stříšky a podložka. Tato sada udělala velkou radost i mně, protože na rozdíl od předchozích setů obsahuje balení i plastový uzavíratelný box, do kterého jsme přestěhovali z různých krabic od bot i naše stávající kostičky. Vedle stavění se tak děti naučí i uklízet :-)

Výhody

 • Uzavíratelný box
 • Velké množství kostek
 • Zvláštní typy kostek a figurky
 • Cenově výhodnější než menší sady
 • Snadno omyvatelné, lze i horkou vodou sterilizovat (i v myčce)
 • Téměř nerozbitné, drží tvar a barvu - vydrží několik generací

Nevýhody

 • Jen jedna podložka

Shrnutí

Celkově tato sada splnila naše očekávání - tj. získali jsme další kostky na stavění. Tím, že jsme už měli velkou podložku a řadu menších podložek ze sady ZOO, nás ani tolik neomezoval fakt, že v sadě je jen jedna podložka. Pokud ale tuto sadu kupujete jako první, doporučuju k ní dokoupit velkou podložku DUPLO.

Hraní se stavebnicí LEGO DUPLO Deluxe

Styl hry se liší podle věku dětí a také podle toho, zda je necháte hrát si samotné, nebo se zapojíte. Výhodou je, že LEGO DUPLO dokáže děti zabavit na poměrně dlouho. Hra není těžká, a tak ji i úplně malé děti zvládnou samy, což uvítáte zejména, když potřebujete uvařit nebo udělat jinou práci, při které ty nejmenší děti moc rády asistují (k Vaší velké radosti).

Hry pro malé děti (1,5 - 3 roky)

 • Stavění věží
  Děti baví stavět různě vysoké věže. Výhodou je, že na rozdíl od klasických dřevěných kostek se věže z kostek LEGO DUPLO tak snadno nekácejí. Děti si výborně procvičí jemnou motoriku, když se snaží spojit jednotlivé kostičky.
 • Barevné bloky
  lego duploDíky této hře se děti učí rozeznávat a pojmenovávat barvy. Tato hra patří k nejoblíbenějším hrám naší Mariánky. Zeptáte se dítěte, kde je např. modrá kostička a když ji najde, zeptáte se znovu, kam patří. Na podložce už máte kostičky různých barev a děti staví stejně barevné kostičky vedle sebe nebo na sebe. Poté, co si tuto hru zahrajete s dětmi společně, bude je bavit i samostatně :-)
 • Stavění domečků
  I malé děti jsou schopné stavět obvodové zdi domečků. Obzvláště je baví do nich usazovat okénka a dveře. Nemůžete od nich čekat složitější architekturu, ale ve spolupráci se starším sourozencem se stávají platným členem stavitelského týmu.
 • Hra na opakování
  Máte-li více podložek můžete hrát i hru na opakování, která se dá hrát různě. Kladete různě barevné kostičky v určitém pořadí a dítě po vás opakuje na své podložce. Ale teoreticky lze tuto hru hrát i na jedné podložce, když stavíte např. dva stejně barevné komíny nebo jiné kostičkové bloky.

Hra na bloky s LEGO DUPLO

Hry pro větší děti (3 - 5 let)

Starší děti rády kombinují lego s ostatními hračkami, které mají. Naše Karolínka staví s oblibou různé domečky pro poníky, zoologické zahrady a dinoparky. Někdy staví ohrádky pro zvířátka, někdy kompletní domečky se střechou, terasou, zahrádkou dokonce i schody do patra.

 • Domečky
  S využitím prvků, jakými jsou dveře a okna děti rády staví různé přízemní i patrové domečky. Vzhledem k tomu, že v testované sadě je jen jedna podložka, doporučuju dokoupit víc různě velkých podložek.
 • Figurky
  dinosaurus lego duploAčkoliv mám holčičky, mají velkou slabost pro dinosaury a draky, a tak Kája z LEGO DUPLO nejraději staví různé druhy dinosaurů v rozličných barevných i velikostních variantách. K figurkám využijete také speciální menší kostiky s očima.
 • Auta, letadla a vláčky
  Díky podvozku z kolečky můžete postavit i různé typy vozidel, jakými jsou např. auta nebo u nás oblíbené kosmické lodě. Děti víceméně naskládají na kolečkový podvozek libovolné množství kostiček do rozličných tvarů, které mohou i nemusí připomínat klasická auta. Fantazii se meze nekladou.
 • Garáže
  Když nás navštíví kluci s autíčky, i naše holčičky se rády vhrnou do stavění různých garáží a silnic.

Kombinace LEGO DUPLO s jinými hračkami

duplo kombinace s legoDěti jsou kreativní, a tak když jim dojdou kostičky (a nezáleží na tom, kolik jich máte, protože děti jsou schopny spotřebovat neomezené množství DUPLO kostiček), rády zkombinují DUPLO s ostatními hračkami, které mají doma, i zdánlivě nekombinovatelnými typy stavebnic. Když se Karolínka pustí do stavby ZOO, často pokračuje ve stavbě výběhů z dřevěných hranolů nebo kostek nebo stavebnicí SEVA.

Bojíte se, že Vaše děti z LEGO DUPLO vyrostou? Nemusíte mít strach, že byste ho po čase vyhodili. LEGO DUPLO je totiž kompatibilní i s menšími variantami stavebnice LEGO, a tak se budou kostky navíc hodit, i když Vaše děti časem propadnou LEGO FRIENDS, LEGO s princeznami od Disney nebo Hobitovi. Pokud by je snad někdy přestalo bavit a nechtěli byste ho schovávat pro vnoučata, můžete ho poměrně za slušnou cenu prodat na různých aukčních serverech. LEGO neztrácí na hodnotě, kostičky se prodávají i na kila a některé sady mohou mít časem i sběratelskou hodnotu.

Kompletní nabídku LEGO DUPLO najdete na stránkách www.duplosvet.cz.

Galerie výtvorů z LEGO DUPLO

Mrkněte taky na...