Pokud čekáte miminko nebo se na to aspoň chystáte, určitě Vás napadlo, jestli je něco, co můžete pro jeho zdravý chrup udělat i vy a už v těhotenství. V tomto článku se dozvíte nejen jak předejít zkaženým zubům svých dětí pomocí dodržování několika zásad již v těhotenství a brzy po narození, ale i jak se vyhnout naplnění "pravidla", že každé dítě stojí maminku jeden zub.
Namáčeli Vám dudlík, když jste byli malí do medu? Olizovali lžičky, když Vás krmili? Pokud budete číst dál, dozvíte se, že to bylo zřejmě příčinou toho, proč máte nyní pusu plnou plomb.
Informace, které se dočtete v tomto článku nejsou jen další pověry, které kolují mezi maminkami a které dneska pravda jsou a zítra být nemusí. Při psaní tohoto článku jsem čerpala ze zkušeností Prof. MUDr. Zdeňka Broukala, CSc., které publikoval ve svém článku Zuby a těhotenství na webových stránkách Zubní portál.
Jistě by Vás zajímalo, co může nastávající matka udělat pro chrup svého zatím nenarozeného dítěte. Možná Vás překvapí, že mnoho. Především tím, že budete pečovat o svůj vlastní chrup.
Zubní lékaři doporučují, abychom chodili pravidelně na prohlídky chrupu, i když nemáme se zuby a dásněmi žádné problémy. Vzhledem k tomu, že počáteční stadia zubního kazu nebo zánětů dásní se nijak nehlásí, včasná návštěva Vám může pomoci předejít nejhoršímu, protože takový zubní kaz a zánět dásní v počátečním stádiu se dají nejúspěšněji léčit. A to platí dvojnásob pro nastávající maminky. Všimněte si, že i průkazka pro těhotné obsahuje rubriku o provedené prohlídce chrupu.
Nebo pokud to půjde, i o něco víckrát. V průběhu těhotenství byste si měla dát zuby do pořádku zejména pokud jste před těhotenstvím leccos zanedbala.
Snažte se také zjistit co možná nejvíce o tom, jak pečovat o své zuby v následujících měsících do porodu, ale také, co všechno byste měla dělat pro to, abyste uchránila své dítě před zubním kazem mléčného chrupu. Informací, které byste měla jako nastávající maminka vstřebat, je spousta a i když nepotřebujete nějaké rozsáhlé ošetření chrupu, měla byste si najít čas alespoň na dvě návštěvy u zubního lékaře.
Mléčný chrup dítěte se začíná vyvíjet ještě před polovinou těhotenství a nejdůležitější část jejich vývoje, kterou je mineralizace a zrání skloviny mléčných zubů, probíhá v posledních třech měsících těhotenství. To, že jako nastávající maminka během těhotenství přijímáte potravu vlastně „za dva“ a že Váš jídelníček má být bohatý na bílkoviny,vitaminy a vápník z mléčných výrobků, snad není ani potřeba připomínat. V jídelníčku nastávající maminky a později kojící ženy se narůstá i příjem sacharidů, které figurují jako důležitý zdroj energie. Z nich jsou to především cukry a škroby, které zvyšují riziko zubního kazu. Proto na to nezapomínejte a častěji a důkladněji si čistěte zuby.
Možná jste již zaslechli pověru, že každé dítě stojí maminku jeden zub, protože vyvíjející se kostra a zuby dítěte si berou vápník z matčina těla. Není na tom ani špetka pravdy. Jestliže se nastávající nebo kojící mamince zkazí zuby, je to zcela jistě tím, že víc mlsala a zapomínala na zubní kartáček.
Brzy po narození se do úst miminka začínají dostávat různé mikroorganizmy. Nejčastějším zdrojem této nákazy jsou ústa matky nebo dalších osob, které jsou s dítětem v pravidelném fyzickém kontaktu. V prvních měsících života, kdy dítě ještě nemá zuby, se v dětských ústech mohou usídlit jen celkem neškodné mikroorganizmy. Ke změně dojde v okamžiku, kdy se objeví první mléčné zoubky. Na jejich povrchu se rychle usídlují ony nebezpečné streptokoky a laktobacily.
Přenos mikroorganizmů z úst matky nebo jiného dospělého probíhá prostřednictvím slin. Zuby mléčného a později stálého chrupu se prořezávají v době, kdy zubní sklovina ještě není plně vyzrálá. Plné vytvrzení povrchu zubní skloviny probíhá ještě zhruba dva roky a o toto vyzrávání skloviny se starají sliny. Povrch zubů by měl proto být pořád čistý, aby se k němu sliny dostaly.
Čerstvě prořezaný zub je méně odolný vůči kyselinám, které vznikají při štěpení sacharidů v ústech. Proto je třeba vstup rizikových mikroorganizmů do úst dítěte pokud možno oddálit.
Stačí jen věnovat pozornost souboru preventivních opatření, kterému se říká prenatální a perinatální antimikrobiální profylaxe zubního kazu mléčného chrupu. Jako nastávající maminka si v průběhu těhotenství necháte u svého zubního lékaře prohlédnout chrup, necháte si dát do pořádku všechno, co jste předtím eventuálně zanedbala a přitom se necháte poučit o vzniku zubního kazu a o možnostech prevence.
V dnešní době je dostupné i orientační mikrobiologické vyšetření slin na hladiny kariogenních mikroorganizmů. V ústech je jich tím více, čím více máte zkažených zubů, čím častěji mlsáte sladké a čím méně si čistíte zuby. Pokud máte hladiny těchto mikroorganizmů vysoké, je možné je snížit krátkodobým používáním speciálních antimikrobiálních ústních vod, např. Listerine. Kontrolní mikrobiologické vyšetření se zopakuje do půl roku po porodu a je-li potřeba, pokračuje se, kromě důkladné ústní hygieny, v používání antimikrobiálních ústních vod.
Když se v dětských ústech začnou objevovat mléčné zuby, otevírá se tzv. infekční okno pro vstup kariogenních mikroorganizmů do dětských úst, který probíhá prostřednictvím slin. Jako maminka si musíte vštípit několik jednoduchých protiinfekčních zásad a trvat na tom, aby je dodržovali i ostatní členové rodiny.
Mateřské mléko představuje pro dítě v prvním roce života tu nejdokonalejší výživu. Obsahuje ale také cukry, které mikroorganizmy mohou měnit na kyseliny.
Na to musí maminka myslet, má-li už dítě nějaké mléčné zoubky.
Kojení není „bonbónek“ na usnutí. Dítě by nemělo usínat s prsní bradavkou v ústech ani se savičkou kojenecké láhve se slazenou výživou nebo nápojem.
Ve spánku se totiž omezuje tvorba slin, které jinak mikrobiální kyseliny neutralizují a ředí. Mimořádně nebezpečným zlozvykem je namáčet dítěti dudlík do medu nebo jiných sladkostí. To zpravidla bývá příčinou rozsáhlé destrukce mléčného chrupu již v útlém věku s rizikem ohrožení zdraví dítěte.
Rh-faktor negativní a jeho vliv na těhotenství
Jak ovlivnit pohlaví dítěte před početím?
Jak vzniká vícečetné těhotenství
12 věcí, které Vám usnadní otěhotnění
Jak poznat mimoděložní těhotenství?