Nepříjemný výtok z pochvy je problém, se kterým se většina žen setkala alespoň jednou, v horším případě opakovaně. Určitá vlhkost v pochvě je normální, ale všechny se ale shodneme, že na nepřijemných pocitech pálení, svědění, bělavém výtoku a zápachu není normálního nic.
V tomto článku se dozvíte, co je příčinou vzniku poševních výtoků, jaké jsou jejich příznaky, kdy si můžete od výtoku pomoci sama a kdy je už nutné navštívit lékaře, a hlavně, jak předcházet poševním zánětům doprovázeným výtokem, svěděním, pálením a dalšími nepříjemnými pocity.
Výtok z pochvy je v podstatě zánět, který je ve většině případů způsoben mikroorganismy. V 80% případů je původcem zánětu kvasinka Candida albicans.
Na vzniku zánětu doprovázeného výtokem z pochvy se nejčastěji podílí mikroorganismy jako jsou kvasinky, plísně, herpes, chlamidie, mycoplasma, streptokok, trichomonyáza atd.
Často je příčinou výtoku i léčba širokospektrými antibiotiky, předepsané kvůli jinému onemocnění, které však zahubí nejen původce zánětu, ale jejich vinou dojde k přemnožení kvasinek a tím vzniku plísňové infekce.
Za přemnožením kvasinek ale může stát i porucha metabolismu cukrů, proto jsou k výtokům náchylnější diabetičky, oslabení imunity nebo hormonální nerovnováha.
K přenosu infekce může dojít i pohlavním stykem, přičemž muž nemusí mít žádné příznaky.
Čínská medicína spatřuje příčinu vzniku gynekologických zánětů v nedostatečnosti ledvin a klade velký důraz na stravu. Často se doporučují na upravení mikroflóry v pochvě jogurty a laktobacily.
Důvodem zánětů ale bývá i časté střídání partnerů, zavádění různých věcí do pochvy, nedodržování pravidelné hygieny. Záněty jsou častější i v těhotenství a v přechodu.
Kvasinkovou infekci, mykózu, poznáte, pokud máte úporné a nepřestávající svědění vnějších genitálií doprovázené bělavým, hrudkovitým, tvarohoviým výtokem, který může připomínat i směs mouky a vody. Genitálie bývají zarudlé, mohou být i oteklé a mezi stydkými pysky najdete bělavé povlaky.
S léčbou výtoků je třeba začít již při prvních příznacích, tím snáze a rychleji se potíží zbavíme.
Nejčastěji se na léčbu výtoků používají antimykotika , která pomáhají proti kvasinkovým infekcím.
Důležité je obnovit přirozeně kyselé prostředí v pochvě a tím zabránit dalšímu vstupu infekce a množení mikroorganismů.
U nekomplikovaných zánětů léčba si obvykle 3 až 7 dnů zavádíte do pochvy čípek /globuli/. Druhou možností je tzv. systémová léčba, kdy se tablety polykají, a do pochvy se nezavádí nic, jen je potřeba dodržovat důkladnou hygienu. Taková léčba pak trvá od jednoho do pěti dnů.
Pokud se vám nechce nebo se nemůžete z nějakého důvodu hned dostat ke svému gynekologovi, můžete zkusit vyléčit výtok pomocí níže uvedených volně prodejných léků v kombinaci s výplachy pochvy pomocí roztoků jako je Rosalgin a používáním intimních mýdel. Jestli ale ani to nezabere, nezbyde vám nic jiného než lékaře navštívit.
Pokud vám po pár dnech nepomůže výplach pochvy, zvýšená intimní hygiena, nebo pokud máte příznaky kvasinkového výtoku, navštivte svého gynekologa, aby vás vyšetřil a předepsal léky dostupné na předpis.
Pokud dodržujete všechna preventivní opatření, a přesto se vám výtoky vrací, je možné, že vás opakovaně infikuje váš partner. V tom případě je nutné přeléčit nejen vás, ale i vašeho partnera.
Někdy se může výtok vracet, pokud se léku nepodaří zcela zničit všechny zároky hluboko v pochvě. Pak je nezbytné provést stěr z pochvy, zjistit, co zánět způsobilo a podle toho nasadit konkretní lék. U recidivujícího zánětu pak může léčba trvat 3 - 14 dní.
Beltina.cz: Gynekologické výtoky
Horečka uzdravuje - proč není dobré srážet teplotu
Dětské nemoci: Aftózní stomatitida
Jak přimět dítě k čištění zubů
Očkování proti žloutence typu A
Výtok z pochvy - příčiny, léčba a prevence