Těhotenství

Rady a tipy, jak přežít všechny příznaky těhotenství a rozpoznat včas problémy, a celkově jak si užít si těhotenství ve zdraví a připravit se na příchod miminka.

Pokud vás v blízké době čeká porod, jistě jste již přemýšlela, jak utlumit porodní bolest a zaslechla jste i něco o tzv. epidurálu.

Epidurál, neboli epidurální analgezie, se stala jednou z nejčastěji používaných metod ke snížení bolestí v první době porodní. Ačkoliv je bolest přirozenou součástí porodu, v dnešní době již nemusíte zbytečně trpět. Porod s epidurálem se stává čím dál populárnější, v dnešní době s ním již rodí cca 50% matek a na velkých klinikách až 80% všech rodiček. Ve vetšině porodnic navíc nepovažují epidurální analgezii za nadstandardní službu a nepožadují za ni úhradu.

V tomto článku se dozvíte, co to epidurální analgezie je, kdy se používá, kdy ji nelze použít, a jaké jsou její výhody a nevýhody.

Číst dál...

HELLP syndrom je soubor příznaků, příbuzných preeklampsii, představujících komplikaci v těhotenství, které se nejčastěji projevují mezi 34. a 37. týdnem těhotenství, a někdy i po porodu (až ve 8 % všech výskytů).

Syndrom HELLP byl objeven v roce 1982 doktorem Louisem Weinsteinem, který jej odlišil od vážné preeklampsie.

Vyhlídky matek postižených syndromem HELLP jsou poměrně dobré. Pokud je léčen, pohybuje se míra úmrtnosti kolem 1 %.

HELLP syndrom si vyskytuje přibližně 1x za 300 porodů, jedná se tedy o poměrně vzácnou komplikaci v těhotenství.

Číst dál...

polycystický vaječník

Syndrom polycystických ovarií, známý také jako polycystická nemoc vaječníků, bývá nejčastější příčinou nefunkčnosti vaječníků a důležitou příčinou neplodnosti u žen v reprodukčním věku.

V tomto článku se dozvíte více o této nemoci, jejích příznacích a možnostech léčby.

Syndrom polycystických ovarií je stav, při kterém jsou vaječníky zvětšeny s hladkou, ale zbytnělou povrchovou membránou. Povrch vaječníků pokrývá velké množství cyst, které samy o sobě nejsou nebezpečné, ale mohou být příčinou nepřítomnosti menstruace (amenorhey) nebo cyklu krvácení delšího než 35 dní (oligomenorhey) a následně neplodnosti.

Číst dál...

Ženy v těhotenství zažívají návaly ospalosti i nespavosti. Jedná se o přirozené projevy těhotenství, ale to neznamená, že se s nimi nedá nic dělat. V tomto článku se dozvíte, jak bojovat s nespavostí v těhotenství, v jaké poloze je nejlepší v těhotenství spát a jak se bude Váš vztah ke spánku měnit v průběhu celého těhotenství.

Dobrý spánek ženy je jedním z příznaků dobré fyzické a psychické adaptace na těhotenství. Těhotné ženy by měly spát alespoň 8 hodin denně, a je-li to možné nejméně jednu hodinu během dne.

Číst dál...

Vzhledem k stále rostoucímu množství žen prvorodiček starších 30 let, které tvoří skupinu tzv. přestárlých matek vzrůstá i riziko, že jejich dítě bude trpět některou z vrozených genetických vad.

Z tohoto důvodu lékaři doporučují odběr plodové vody, čili amniocentézu. Tato procedura se obvykle provádí v šestnáctém týdnu těhotenství a jedná se o zákrok bývá nepříjemný, pro některé ženy až bolestivý, který s sebou nese i riziko potratu.

V tomto článku se dozvíte kdy a za jakých podmínek byste měla amniocentézu (odběr plodové vody) podstoupit, jak probíhá, co vám pomůže odhalit a jaká jsou její rizika.

Číst dál...

ryby a mořské plody

Že jsou ryby zdravé a obsahují látky, které z jiných potravin nezískáme, víme už odmalička. Tím spíš by měly být součástí stravy těhotných žen a malých dětí pro svůj vysoký obsah kvalitních bílkovin a dalších živin a naopak nízký obsah nasycených tuků.

V tomto článku se dozvíte, které ryby a mořské plody jsou v těhotenství užitečné a které jsou naopak nebezpečné a proč.

Ryby a mořské plody jsou cenným zdrojem omega-3 esenciálních mastných kyselin, zejména kyseliny docosahexaenové (DHA), která je nezbytná pro správný růst a vývoj dětí, a to již od okamžiku početí. Některé studie prokázaly, že zvýšený příjem DHA v průběhu těhotenství pozitivně ovlivňuje vývoj zraku, poznávacích funkcí a pozornosti, dozrávání režimu spánku, motorický vývoj, vývoj řeči a imunitu u dětí. Dle jiných studií zvýšená konzumace omega-3 esenciálních mastných kyselin mírně zvyšuje porodní váhu dítěte a výrazně snižuje riziko předčasného porodu.

Číst dál...

Porodních bolestí se bojí většina žen. Věděli jste ale, že existují metody, jak tyto bolesti zmírnit a zároveň urychlit porod?

V tomto článku se dozvíte o 11 alternativních způsobech zmírnění porodních bolestí a množství dalších standardních postupů, jak snížit bolest při porodu.

Pokud máte s některými zkušenosti, nebo znáte další, podělte se o ně s námi formou přidání komentáře k tomuto článku.

Dnešní medicína nabízí hned několik metod, které pomáhají ženám zpříjemnit si první a druhou dobu porodní. Inspirujte se.

 

Číst dál...

cisteni zubu deti

Pokud čekáte miminko nebo se na to aspoň chystáte, určitě Vás napadlo, jestli je něco, co můžete pro jeho zdravý chrup udělat i vy a už v těhotenství. V tomto článku se dozvíte nejen jak předejít zkaženým zubům svých dětí pomocí dodržování několika zásad již v těhotenství a brzy po narození, ale i jak se vyhnout naplnění "pravidla", že každé dítě stojí maminku jeden zub.

Namáčeli Vám dudlík, když jste byli malí do medu? Olizovali lžičky, když Vás krmili? Pokud budete číst dál, dozvíte se, že to bylo zřejmě příčinou toho, proč máte nyní pusu plnou plomb.

Informace, které se dočtete v tomto článku nejsou jen další pověry, které kolují mezi maminkami a které dneska pravda jsou a zítra být nemusí. Při psaní tohoto článku jsem čerpala ze zkušeností Prof. MUDr. Zdeňka Broukala, CSc., které publikoval ve svém článku Zuby a těhotenství na webových stránkách Zubní portál.

Číst dál...

Pokud jste právě otěhotněla nebo se na to chystáte, možná by Vás zajímalo, zda můžete v těhotenství pít alkohol a pokud ano, tak v jaké míře, aby to neublížilo vašemu nenarozenému dítěti.

V tomto článku se dozvíte o několika přístupech k problému konzumace alkoholu v těhotenství a pokud se připravujete na početí, a dozvíte se, jakému riziku sebe a své nenarozené dítě vystavujete, když si v těhotenství neodpustíte sem tam nějakou tu sklenku vína nebo půllitr piva.

 

Číst dál...

Cvičení v šestinedělí

Dělají to advokáti, lékaři, školáci i důchodci, tak proč by nemohly i těhotné ženy. Pohyb prospívá člověku v každém období žívota. Jak je tomu ale v těhotenství? Může se cvičit? A pokud ano, tak co a do jaké míry?

V tomto článku se dozvíte více o tom, jaký pohyb případně sporty můžete bezpečně provozovat v různých stádiích těhotenství. 

Představa těhotenství jako nemoci a těhotné ženy jako křehkého stvoření, které sotva vyjde schody je už přežitek. Mírná fyzická aktivita se dnes nepovažuje jen za dokonale bezpečnou činnost, ale také za věc mimořádně blahodárnou pro většinu budoucích maminek. Současné studie dokonce dokazují, že i energetické cvičení je bezpečné a nijak nezvyšuje riziko předčasného porodu.

Číst dál...

Každý člověk má určitou krevní skupinu a určitý Rh-faktor (pozitivní nebo negativní). Rh-faktor sehrává v průběhu těhotenství významnou roli. Jestliže je matka Rh- a otec Rh+, existuje riziko inkompatibility plodu a matky.

Toto riziko vzniká, jestliže je dítě Rh+ jako jeho otec, to se stává ve dvou ze tří případů. V Evropě bývá matka Rh- a dítě Rh+ asi u 15% populace.

V tomto článku se dozvíte více o problému nekompatibility Rh faktorů matky a dítěte a co dělat v případě, že máte Rh-faktor negativní a otec Vašeho dítěte má Rh-faktor pozitivní.

Dále se dozvíte jaký vliv na vaše těhotenství má negativní Rh faktor otce a tzv. Kell antigen.

Číst dál...