Těhotenství

Rady a tipy, jak přežít všechny příznaky těhotenství a rozpoznat včas problémy, a celkově jak si užít si těhotenství ve zdraví a připravit se na příchod miminka.

porod domaNa téma domácích porodů se vedou mezi propagátory a odpůrci diskuze už dlouhá léta.

Porod doma je porod, který na základě svobodné vůle a přesvědčení ženy proběhne v jejím domě v doprovodu porodní asistentky.

Podmínkou porodu doma je absolutní zdraví těhotné, normální průběh těhotenství, porod nastalý v termínu a probíhající normálně.

Dovolili jsme si vám sem vypsat několik pro a proti, která k porodu doma patří.

Číst dál...

nespavost v těhotenstvíZjistila jste, že z Vás bude maminka? Je to ta nejkrásnější zpráva ve Vašem životě. Být maminkou je úžasná role v životě ženy, než se z Vás stane ale maminka, čeká Vás 9 měsíců těhotenství. Říká se, že těhotenství je to nejhezčí období v životě ženy.

Číst dál...

Nepříjemný výtok z pochvy je problém, se kterým se většina žen setkala alespoň jednou, v horším případě opakovaně. Určitá vlhkost v pochvě je normální, ale všechny se ale shodneme, že na nepřijemných pocitech pálení, svědění, bělavém výtoku a zápachu není normálního nic.

V tomto článku se dozvíte, co je příčinou vzniku poševních výtoků, jaké jsou jejich příznaky, kdy si můžete od výtoku pomoci sama a kdy je už nutné navštívit lékaře, a hlavně, jak předcházet poševním zánětům doprovázeným výtokem, svěděním, pálením a dalšími nepříjemnými pocity.

Číst dál...

těhotenství

Blíží se Vám termín porodu a bojíte se, že nepoznáte, jestli už máte vyrazit do porodnice nebo jde jen o planý poplach? V tomto článku se dozvíte, jak rozpoznat příznaky počínajícího porodu od tzv. poslíčků (braxtonovy-hicksovy kontrakce).

Přišla jste právě od gynekologa nebo z kontroly v porodnici a řekli Vám, že to ještě nevypadá? Bohužel ani na to se nemůžete spolehnout. Jsou známé případy, kdy ženám praskla voda pár hodin poté, co jim gynekolog řekl, že porod se ještě nechystá. Stejně tak jsou známé případy, kdy doktor řekl, že to bude každým dnem, protože se začala žena otevírat, a pak stejně přenášela.

Číst dál...

Pokud se váš termín porodu blíží, nebo jste ho již překročily, možná začínáte být trochu neklidná a uvažujete o tom, jak si trochu "pomoct". Možná byste dala přednost nějakému "přirozenějšímu způsobu" vyvolání porodu než tomu umělému vyvolání, které se provádí v nemocnici, protože jste o něm slyšela různé věci a chcete prostě rodit přirozeně.

V tomto článku se dozvíte více o alternativních metodách vyvolání porodu, ale i o indukci porodu v nemocnici.

 

 

Číst dál...

těhotenství vitamín A

Jste těhotná nebo těhotenství plánujete a zaslechla jste, že byste v těhotenství neměla jíst játra a užívat vitamín A? Zajímá vás proč a jaké množství vitamínu A je vůbec pro těhotné ženy nebezpečné a jaké naopak bezpečné?

V tomto článku se dozvíte více o vitamínu A (retinolu a karotenoidech), jaké jsou zdroje vitamínu A a doporučené denní dávky nejen pro těhotné. Dále pak se dozvíte, jaké jsou příznaky nedostatku a předávkování vitamínem A. V závěru se pak dozvíte vše, co potřebují těhotné ženy vědět o vitamínu A a jeho vlivu na těhotenství.

Číst dál...

Pokud vás v blízké době čeká porod, jistě jste již přemýšlela, jak utlumit porodní bolest a zaslechla jste i něco o tzv. epidurálu.

Epidurál, neboli epidurální analgezie, se stala jednou z nejčastěji používaných metod ke snížení bolestí v první době porodní. Ačkoliv je bolest přirozenou součástí porodu, v dnešní době již nemusíte zbytečně trpět. Porod s epidurálem se stává čím dál populárnější, v dnešní době s ním již rodí cca 50% matek a na velkých klinikách až 80% všech rodiček. Ve vetšině porodnic navíc nepovažují epidurální analgezii za nadstandardní službu a nepožadují za ni úhradu.

V tomto článku se dozvíte, co to epidurální analgezie je, kdy se používá, kdy ji nelze použít, a jaké jsou její výhody a nevýhody.

Číst dál...

Chystáte se otěhotnět, nebo jste právě zjistila tu radostnou novinu, že jste těhotná, a doslechla jste se, že by se měla v těhotenství brát kyselina listová? Pak vás určitě bude zajímat, proč je kyselina listová v těhotenství tolik důležitá, kolik byste jí měla brát a kdy začít s jejím užíváním. V tomto článku najdete souhrn těch nejdůležitějších informací o užívání kyseliny listové v těhotenství a před otěhotněním.

Číst dál...

HELLP syndrom je soubor příznaků, příbuzných preeklampsii, představujících komplikaci v těhotenství, které se nejčastěji projevují mezi 34. a 37. týdnem těhotenství, a někdy i po porodu (až ve 8 % všech výskytů).

Syndrom HELLP byl objeven v roce 1982 doktorem Louisem Weinsteinem, který jej odlišil od vážné preeklampsie.

Vyhlídky matek postižených syndromem HELLP jsou poměrně dobré. Pokud je léčen, pohybuje se míra úmrtnosti kolem 1 %.

HELLP syndrom si vyskytuje přibližně 1x za 300 porodů, jedná se tedy o poměrně vzácnou komplikaci v těhotenství.

Číst dál...

tehotna zena prujem

Obecně lze říci že, těhotné ženy inklinují spíše k zácpě než k průjmu. Přesto je několik příčin, které vedou k průjmům v těhotenství.

V tomto článku se dozvíte více o příčinách průjmu v těhotenství, jak jej léčit, co jíst při průjmech, a jaké představuje riziko pro vaše nenarozené miminko.

Číst dál...

Ženy v těhotenství zažívají návaly ospalosti i nespavosti. Jedná se o přirozené projevy těhotenství, ale to neznamená, že se s nimi nedá nic dělat. V tomto článku se dozvíte, jak bojovat s nespavostí v těhotenství, v jaké poloze je nejlepší v těhotenství spát a jak se bude Váš vztah ke spánku měnit v průběhu celého těhotenství.

Dobrý spánek ženy je jedním z příznaků dobré fyzické a psychické adaptace na těhotenství. Těhotné ženy by měly spát alespoň 8 hodin denně, a je-li to možné nejméně jednu hodinu během dne.

Číst dál...