porod domaNa téma domácích porodů se vedou mezi propagátory a odpůrci diskuze už dlouhá léta.

Porod doma je porod, který na základě svobodné vůle a přesvědčení ženy proběhne v jejím domě v doprovodu porodní asistentky.

Podmínkou porodu doma je absolutní zdraví těhotné, normální průběh těhotenství, porod nastalý v termínu a probíhající normálně.

Dovolili jsme si vám sem vypsat několik pro a proti, která k porodu doma patří.

Pro:

  • prostředí - nikam se nepřesouváte. Nehrozí vám, že by vámi vybraná porodnice byla plně obsazená. Jste tam, kde to máte ráda a kde jste zvyklá.
  • osoby - vyhnete se problémům s nemocničním personálem - který s vámi nemusí vždy dostatečně komunikovat nebo nemusí brát ohled na vaše přání. Také se v porodnici může stát, že porodní asistentka odbíhá od vás k dalším porodům. Doma se porodní asistentka věnuje pouze vám a u porodu můžete mít koho si budete přát.
  • postupy a léčiva - v nemocnici se běžně setkáte s rutinním přístupem personálu, postupujícím způsobem, který v dané situací není bezprostředně nutný.
  • po porodu - dítě vám na rozdíl od porodnice nebudou odnášet na první ošetření, vážení a měření. Při porodu doma je plně podporován tzv. bonding. Nemusíte zůstávat tři dny v porodnici, ale jste neustále v těsném kontaktu se svým manželem, dětmi a dalšími příbuznými.

Proti:

  • riziko pro dítě - bohužel ani to, že vás v průběhu těhotenství ujišťují o zdraví vašeho dítěte, neznamená, že se vše nemusí po porodu doma náhle změnit. Bezprostředně po narození se totiž mohou u vašeho miminka objevit problémy, které je nutné neprodleně vyřešit - poruchy dýchání, poruchy s krevním oběhem, komplikace s vrozenými vadami. Na takové situace je zkušenný personál v porodnici připraven - jak přístrojově, tak medikamentózně.
  • riziko pro matku - jsou situace, které se nedají předpokládat - embolie (trombembolie, vzduchová embolie), krvácení při odlučování placenty, poranění vzniklá při porodu jsou jen některé z nich. V případě, že se nějaká takováto komplikace vyskytne, je nutná neprodlená pomoc zdravotnického personálu.

I kdyby jste si však přečetla všechny knihy, rozhovory a diskuze na toto téma, rozhodnutí bude vždycky jen a jen na Vás!

Mrkněte taky na...