Chystáte se otěhotnět, nebo jste právě zjistila tu radostnou novinu, že jste těhotná, a doslechla jste se, že by se měla v těhotenství brát kyselina listová? Pak vás určitě bude zajímat, proč je kyselina listová v těhotenství tolik důležitá, kolik byste jí měla brát a kdy začít s jejím užíváním. V tomto článku najdete souhrn těch nejdůležitějších informací o užívání kyseliny listové v těhotenství a před otěhotněním.
Kyselina listová patří mezi vitamíny skupiny B, které jsou důležité pro tvorbu nových buněk v lidském těle.
Kyselina listová je zcela nepostradatelná pro správný vývoj plodu. Nejdůležitější je hlavně v prvních fázích gravidity (17. - 30. den po početí), tedy v době, kdy těhotná žena ještě nemusí o svém těhotenství vůbec vědět. Proto se doporučuje ženám v plodném věku preventivně užívat kyselinu listovou denně.
Přírodní zdroje nemusí pro příjem kyseliny listové dostačující, protože se hůře vstřebávájí (cca 50%) do organismu než syntetická kyselina listová (až 100%), a část kyseliny listové se zničí i při tepelné úpravě a skladování potravin.
Kyselina listová je však velmi labilní vitamín, ničí se teplem, přístupem vzduchu, světla, je citlivý i na oxidaci při styku s kovem. Zeleninový salát by se neměl dávat do kovové misky, lepší je ho trhat, nikoliv krájet.
Proto se doporučuje užívát kyselinu listovou ve formě vitamínových doplňků, např. těhotenské vitamíny jako je GS Mamavit atd.
I tak si jistě neuškodíte, pokud budete v těhotenství jíst tyto potraviny bohaté na kyselinu listovou:
Význam kyseliny listové pro těhotenství spočívá v tom, že významně pomáhá při prevenci vad neurální trubice u dítěte - zejména tzv. rozštěp páteře (spina bifida) a anencefalii.
Pokud budete pravidelně užívat v těhotenství, a lépe ještě před otěhotněním kyselinu listovou, snížíte riziko těchto vrozených vad o 50 - 70 %.
Spina bifida patří mezi nejčastější vadu neurální trubice (tvoří cca polovinu všech případů). Při této vadě se páteř a mícha nevyvíjí korektně a dochází ke vzniku rozštěpu páteře, který může mít řadu forem. Spina bifida vzniká v prvních týdnech těhotenství.
Rozsah postižení, které rozštěp páteře způsobuje se různí - od takového, které nepřináší postiženému člověku žádná omezení až po formy, které nejsou slučitelné se životem. Avšak většina dětí může i s rozštěpem páteře s určitými omezeními a dostatečnou lékařskou péčí žít plnohodnotný život.
V letech 1961 - 2005 se u nás vyskytla spina bifida v 2647 případech.
Anencefalie je druhým nečastějším defektem neurální trubice. Tvoří zhruba 40 % všech případů. Ke vzniku anencefalie dochází nesprávným vývojem mozku a lebečních kostí, když se části mozku a lebky vůbec nevyvíjí. Takové děti umírají často ještě před narozením - těhotenství končí nejčastěji samovolným potratem. Ostatní umírají krátce po porodu.
Od roku 1961 do roku 2005 byl u nás diagnostikováno 2 028 případů anencefalie.
Vzhledem k tomu, že se mícha a mozek miminka vytváří již v prvních týdnech těhotenství, doporučuje se užívat kyselinu listovou již několik měsíců před otěhotněním. Pokud tedy těhotenství plánujete, můžete pro zdraví svého dítěte udělat mnoho ještě než se vám podaří počít.
Než otěhotníte, doporučuje se užívat 400 μg kyseliny listové denně, buď ve formě vitamínového doplňku výživy nebo potravin obohacených o kyselinu listovou.
Když otěhotníte, doporučuje se navýšit dávku kyseliny listové na 600 μg denně minimálně po dobu prvních 3 měsíců těhotenství, a to opět buď jako vitamínový doplněk nebo ve stravě.
Ve zvláštních případech může lékař doporučit těhotné ženě i vyšší dávky kyseliny listové, a to až 5000 μg, např. pokud se jim již narodilo dítě s vadou neurální trubice, nebo pokud je v rodině matky nebo otce někdo s defektem neurální trubice. To se týká i žen, které mají celiakii, jsou obézní, užívají léky na epilepsii nebo ženám, které mají některé druhy vrozené anémie.
Pokud těhotenství plánujete, je dobré pokud začnete kyselinu listovou užívat již 3 měsíce před otěhotněním.
Riziko předávkování je malé, protože jako u vitamínu C nadměrné množství kyseliny listové vyloučíte v moči. V USA stanovili horní hranici příjmu kyseliny listové denně u dospělých bez rozdílu pohlaví na 1000 μg denně. Užívání vyšších dávek by mohlo zakrýt anémii vzniklou následkem nedostatku vitamínu B12.
Maminkam.cz: Kyselina listová před otěhotněním a v těhotenství
Ordinace.cz: Kyselina listová a těhotenství
Rh-faktor negativní a jeho vliv na těhotenství
Jak ovlivnit pohlaví dítěte před početím?
Jak vzniká vícečetné těhotenství
12 věcí, které Vám usnadní otěhotnění
Jak poznat mimoděložní těhotenství?