Chystáte se otěhotnět, nebo jste právě zjistila tu radostnou novinu, že jste těhotná, a doslechla jste se, že by se měla v těhotenství brát kyselina listová? Pak vás určitě bude zajímat, proč je kyselina listová v těhotenství tolik důležitá, kolik byste jí měla brát a kdy začít s jejím užíváním. V tomto článku najdete souhrn těch nejdůležitějších informací o užívání kyseliny listové v těhotenství a před otěhotněním.

Co je to kyselina listová?

Kyselina listová patří mezi vitamíny skupiny B, které jsou důležité pro tvorbu nových buněk v lidském těle.

Kyselina listová je zcela nepostradatelná pro správný vývoj plodu. Nejdůležitější je hlavně v prvních fázích gravidity (17. - 30. den po početí), tedy v době, kdy těhotná žena ještě nemusí o svém těhotenství vůbec vědět. Proto se doporučuje ženám v plodném věku preventivně užívat kyselinu listovou denně.

 

Přírodní zdroje kyseliny listové

Přírodní zdroje nemusí pro příjem kyseliny listové dostačující, protože se hůře vstřebávájí (cca 50%) do organismu než syntetická kyselina listová (až 100%), a část kyseliny listové se zničí i při tepelné úpravě a skladování potravin.

Kyselina listová je však velmi labilní vitamín, ničí se teplem, přístupem vzduchu, světla, je citlivý i na oxidaci při styku s kovem. Zeleninový salát by se neměl dávat do kovové misky, lepší je ho trhat, nikoliv krájet.

Proto se doporučuje užívát kyselinu listovou ve formě vitamínových doplňků, např. těhotenské vitamíny jako je GS Mamavit atd.

I tak si jistě neuškodíte, pokud budete v těhotenství jíst tyto potraviny bohaté na kyselinu listovou:

 • fazole a hrách
 • pomerančový, ananasový a rajčatový džus
 • ovoce – pomeranče a avokádo
 • zelenina – listová zelenina, zejména špenát, brokolice, růžičková kapusta, chřest
 • játra, vejce, celozrnné pečivo
 • droždí

Kyselina listová a těhotenství

Význam kyseliny listové pro těhotenství spočívá v tom, že významně pomáhá při prevenci vad neurální trubice u dítěte - zejména tzv. rozštěp páteře (spina bifida) a anencefalii.

Pokud budete pravidelně užívat v těhotenství, a lépe ještě před otěhotněním kyselinu listovou, snížíte riziko těchto vrozených vad o 50 - 70 %.

Co je to spina bifida (rozštěp páteře)

Spina bifida patří mezi nejčastější vadu neurální trubice (tvoří cca polovinu všech případů). Při této vadě se páteř a mícha nevyvíjí korektně a dochází ke vzniku rozštěpu páteře, který může mít řadu forem. Spina bifida vzniká v prvních týdnech těhotenství.

Rozsah postižení, které rozštěp páteře způsobuje se různí - od takového, které nepřináší postiženému člověku žádná omezení až po formy, které nejsou slučitelné se životem. Avšak většina dětí může i s rozštěpem páteře s určitými omezeními a dostatečnou lékařskou péčí žít plnohodnotný život.

V letech 1961 - 2005 se u nás vyskytla spina bifida v 2647 případech.

Co je to anencefalie?

Anencefalie je druhým nečastějším defektem neurální trubice. Tvoří zhruba 40 % všech případů. Ke vzniku anencefalie dochází nesprávným vývojem mozku a lebečních kostí, když se části mozku a lebky vůbec nevyvíjí. Takové děti umírají často ještě před narozením - těhotenství končí nejčastěji samovolným potratem. Ostatní umírají krátce po porodu.

Od roku 1961 do roku 2005 byl u nás diagnostikováno 2 028 případů anencefalie.

Vzhledem k tomu, že se mícha a mozek miminka vytváří již v prvních týdnech těhotenství, doporučuje se užívat kyselinu listovou již několik měsíců před otěhotněním. Pokud tedy těhotenství plánujete, můžete pro zdraví svého dítěte udělat mnoho ještě než se vám podaří počít.

Rizikové faktory pro vznik defektu neurální trubice (rozštěpu páteře a anencefalie)

 • Nedostatečný příjem kyseliny listové
  Toto je zcela ve vašich rukou. Užívejte doporučené množství kyseliny listové a snížíte riziko až o 70%.
 • Výskyt vady neurální trubice u předchozího těhotenství
  Zde můžete snížit riziko užíváním vysokých dávek kyseliny listové, viz níže.
 • Neléčená cukrovka (diabetes)
  Pokud patříte mezi rizikovou skupinu ohroženou cukrovkou, nechte se raději před otěhotněním vyšetřit.
 • Užívání některých léků (epilepsie)
 • Obezita
  Pokud jste obézní, můžete mít i problémy s početím. Navíc máte zvýšené riziko cukrovky. Kdy jindy než nyní, když chcete miminko, je na čase s tím něco udělat...
 • Vysoké teploty
  Vystavování plodu vysokým teplotám, může výrazně přispět ke zvýšení rizika vad neurální trubice. Proto má-li matka horečku, doporučuje se ji srážet zábaly v sauně nebo

Jaké množství kyseliny listové je třeba užívat?

Kyselina listová před otěhotněním

Než otěhotníte, doporučuje se užívat 400 μg kyseliny listové denně, buď ve formě vitamínového doplňku výživy nebo potravin obohacených o kyselinu listovou.

Kyselina listová v těhotenství

Když otěhotníte, doporučuje se navýšit dávku kyseliny listové na 600 μg denně minimálně po dobu prvních 3 měsíců těhotenství, a to opět buď jako vitamínový doplněk nebo ve stravě.

Ve zvláštních případech může lékař doporučit těhotné ženě i vyšší dávky kyseliny listové, a to až 5000 μg, např. pokud se jim již narodilo dítě s vadou neurální trubice, nebo pokud je v rodině matky nebo otce někdo s defektem neurální trubice. To se týká i žen, které mají celiakii, jsou obézní, užívají léky na epilepsii nebo ženám, které mají některé druhy vrozené anémie.

Kdy začít s užíváním kyseliny listové?

Pokud těhotenství plánujete, je dobré pokud začnete kyselinu listovou užívat již 3 měsíce před otěhotněním.

Je možné se předávkovat kyselinou listovou?

Riziko předávkování je malé, protože jako u vitamínu C nadměrné množství kyseliny listové vyloučíte v moči. V USA stanovili horní hranici příjmu kyseliny listové denně u dospělých bez rozdílu pohlaví na 1000 μg denně. Užívání vyšších dávek by mohlo zakrýt anémii vzniklou následkem nedostatku vitamínu B12.

Kyselina listová v těhotenství - zdroje:

Maminkam.cz: Kyselina listová před otěhotněním a v těhotenství

Ordinace.cz: Kyselina listová a těhotenství

Související články

Rh-faktor negativní a jeho vliv na těhotenství

Jak rozpoznat ovulaci?

Jak rozpoznat těhotenství?

Jak ovlivnit pohlaví dítěte před početím?

Jak vzniká vícečetné těhotenství

12 věcí, které Vám usnadní otěhotnění

Jak poznat mimoděložní těhotenství?

Mrkněte taky na...