ivfToužíte po miminku a stále se Vám nedaří otěhotnět? Mít dítě je obrovský dar, a to si většina lidí, kteří otěhotní přirozeně, ani moc neuvědomuje.
Díky medicíně, která je v dnešní době na perfektní úrovni už ale nemusíte přemýšlet o životě bez dětí! Proberte se svým gynekologem možnosti a způsoby otěhotnění pomocí medicíny a uvidíte, že Vám bude hned lépe.

Jednou ze základních metod otěhotnění je mimotělní oplodnění neboli IVF. Umělé oplodnění spočívá v tom, že vajíčko je spermií oplodněno mimo tělo ženy.

Co vše absolvujete při umělém oplodnění?

Nebudeme Vám nalhávat, že cesta k miminku díky umělému oplodnění je lehká. Jde o životní situaci, která může zasáhnout nejen psychiku, ale i režim a styl dosavadního života. Ale za možnost mít potomka to přeci stojí absolvovat.

  • Hormonální příprava
  • Odběr vajíček a spermií
  • Samotné oplodnění a kultivace embryí
  • Přenos embryí

Příprava na odběr vajíček

Před samotným oplodněním mimo tělo ženy je zapotřebí zvýšit produkci vajíček. Proto musí žena podstoupit hormonální přípravu, která spočívá v injekční aplikaci hormonů. Tato příprava trvá 1-3 týdny, kdy gynekolog pravidelně sleduje vaginálním ultrazvukem dozrávání vajíček a folikul v těle ženy.

Odběr vajíček

Gynekolog stanoví přesně daný čas, kdy se odeberou zralé vajíčka při zákroku, který trvá cca 10 minut. V ten samý den dojde i k odběru spermií, který zařídí muž pomocí masturbace.

Oplodnění a kultivace embryí

V laboratoři pracovníci oplodní vajíčko spermií, a to buď přidáním spermie do kultivačního prostředí k vajíčku nebo se provede tzv. ICSI - tzn. že se spermie vpraví přímo do vajíčka.

Transfér neboli přenos embryí do dělohy

Maximálně 3 zdravě vypadající embrya se přenesou během několika málo minut při nebolestivém zákroku do dělohy ženy skrz děložní čípek. Bylo-li umělé oplodnění úspěšné se zjistí nejdříve 10. den pro transféru pomocí těhotenského testu a následného ultrazvukového vyšetření. Pokud jste měli více zdravě vypadajících embryí, pak si zbytek můžete nechat zamrazit a uchovat pro další cyklus umělého oplodnění.

Celý proces se Vám může zdát náročný a zdlouhavý. Věřte ale, že za ten uzlíček nekonečného štěstí v podobě zdravého miminka to stojí. Máte-li jakékoliv obavy z umělého oplodnění, vše proberte důkladně se svým gynekologem. Uvidíte, že není čeho se bát.

 

Mrkněte taky na...