Koronavirus – momentálně snad nejfrekventovanější slovo, které přidělává starosti všem lidem u nás i ve světě a to napříč všemi generacemi. Ovlivňuje všechny oblasti lidského života. V takové situaci je potřeba udržet si zdravý rozum a postavit se k ní čelem.

Zavřené školy a školky

Nemalé komplikace, v době státem nařízené karantény, mají rodiče dětí, kterým byla zrušena školní docházka. Na jejich bedrech nyní leží nejen každodenní péče o své ratolesti, ale také jejich vzdělávání a vymýšlení volnočasových aktivit.
Pro mnohé rodiče i děti je tato situace nová a výpadek z každodenního zaběhnutého režimu se rázem může stát velkým problémem. Jak tedy zabavit děti v době státem nařízené karantény? Máme pro Vás několik typů, které by Vám mohly pomoci vše v klidu zvládnout.

Byl přerušen provoz nejen všech škol a mateřských školek, ale i kroužků, kterým se děti mohly věnovat ve svém volném čase. Školství se zkrátka na nějakou dobu zastavilo a na nás rodičích teď je, abychom právě volný čas dokázali dětem smysluplně vyplnit.

Pohybové aktivity

Vzhledem k omezenému pohybu venku není špatné děti alespoň trochu unavit doma. Zkuste vymyslet jakoukoliv pohybovou aktivitu nebo hru, která se dá zvládnout i v bytě.


Mezi dětmi všeho věku jsou velmi oblíbené překážkové nebo chcete-li opičí dráhy. Fantazii se meze nekladou. Využít můžete třeba židle (přelézání, podlézání, skákání), štafle, různé kostky na vytvoření slalomové dráhy, míčky k házení na určený cíl, atd. Pokud máte k dispozici dětský tunel na prolézání, máte také na chvíli o zábavu postaráno. Můžete v něm uspořádat závody v rychlosti prolézání a to nejrůznějšími způsoby – popředu, pozadu, na břiše, na zádech nebo třeba s nějakým „nákladem“.

Vyzkoušet můžete třeba i balanční dovednosti na gymnastickém míči, bosu nebo houpacím prkně, které je momentálně velmi oblíbenou multifunkční pomůckou nejen pro děti, ale i pro dospělé. Skvělým a zároveň jednoduchým nápadem je i vytvoření nakloněné roviny, kterou využijí opravdu již malé děti. Nechte pracovat dětskou fantazii a budete překvapeni, jak si děti budou hrát a při pohybu na šikmině zároveň i posilovat.


Sázkou na jistotu je schovávaná. Schovávat se můžou buď osoby, anebo můžete po bytě schovat například barevné papírky tak, aby vždy alespoň kousek byl vidět, a děti je potom za určitý časový limit musí najít. Pokud doma nemáte žádné ze zmiňovaných pomůcek, můžete uspořádat závody ve stání na jedné noze nebo třeba sezení na imaginární židli.

Postřehové hry

Kromě pohybových aktivit se můžete zaměřit i na různé postřehové hry. Zkuste si například zapamatovat během časového limitu třeba 10 vybraných předmětů. Následně se předměty zakryjí a vašim úkolem je vyjmenovat co největší počet z nich. Procvičit bystrost můžete i tak, že v jedné místnosti přemístíte různé předměty a děti pak hádají, co se změnilo. Oblíbenou hrou je i poznávání předmětů se zavázanýma očima. Se zavázanýma očima můžete nejen poznávat předměty, ale i ochutnávat různá jídla a chutě.

Deskové hry

Zabavit se děti mohou i u klasických deskových a společenských her. Na internetu také najdete nepřeberné množství kreativních nápadů toho, jak si vlastnoručně něco vyrobit. Nápadů je opravdu hodně. Zavzpomínejte i na své dětství, které bylo plné obyčejných her a ne jen sezení u televize či počítače.

Malá rada na závěr

Věřte, že pokud se do aktivit zapojíte také, užijete si spoustu legrace a upevníte vztahy v rodině. I pro Vás budou takové chvíle relaxací a odpočinkem od každodenního shonu.

Momentálně je nesmírně důležité nařízenou karanténu dodržovat. Nemusíte-li, nevycházejte z domu vy ani děti! V boji s koronavirem je to to nejmenší a zároveň nejdůležitější, co můžete udělat.

 

Mohlo by Vás také zajímat