S nastávajícím podzimem a také s nástupem dětí do škol a školek je také spojena vyšší nemocnost. Ptáte se, zda se takové situaci dá nějakým způsobem předejít? Jak zlepšit imunitu Vašich dětí? Přinášíme vám několik užitečných rad, jak imunitu Vašich dětí podpořit.

Jak podpořit imunitu dětí?

Návrat do škol a školek po dlouhé pauze může být pro děti i rodiče náročný. Děti jsou ve větších kolektivech náchylnější na různá nachlazení, chřipky nebo i virózy. Je tedy na místě zamyslet se nad tím, jak podpořit dětskou obranyschopnost. K celé věci je potřeba přistupovat se zdravým selským rozumem a zaměřit se především na zdravý životní styl.

Spánek a pohyb

Základem je dostatek kvalitního spánku. Jen odpočnuté dítě může celý den fungovat bez větších obtíží. U menších dětí je také vhodné zařadit odpolední spánek nebo alespoň odpočinek. Dětské tělo se tak zregeneruje a má sílu na zbytek dne.

Na druhé straně je také velmi důležitý pohyb. Pobyt dětí na čerstvém vzduchu spojený s pohybovou aktivitou je skvělou kombinací pro posílení imunity. Navíc pokud bude dítě zvyklé od dětství na to, že být venku a sportovat je zcela přirozené, s největší pravděpodobností si tyto návyky přenese i do dospělosti.

Vyvážená strava a pitný režim

Samozřejmostí by měla být i pestrá a vyvážená strava. Dbejte na to, aby Vaše děti jedly dostatek čerstvých potravin a sezónní zeleniny a ovoce, které poskytují přesně ty látky, které jsou v konkrétním ročním období nejvíce potřeba. Důležitý je také příjem bílkovin, polysacharidů i kvalitních tuků. Můžete využít i osvědčené babské rady a zařadit do jídelníčku třeba kysané zelí, zázvor nebo výrobky z rakytníku. Důležité je nezapomínat ani na pitný režim. Vyvarujte se ovšem přeslazených limonád a jiných podobných nápojů.

Zdravé posilování obranyschopnosti

Důležitým aspektem při vytváření a posilování imunity je také to, aby bylo dítě vystavováno přiměřeným zátěžím vnějšího prostředí. Proto nemějte obavy z návštěv, kontaktů s jinými osobami nebo z navštěvování větších dětských kolektivů. Všechny tyto vlivy mají pozitivní vliv na posilování obranyschopnosti. Dítě také oblékejte přiměřeně k aktuálnímu počasí. V současné době má mnoho rodičů tendenci oblékat svoje děti zbytečně moc, což ve výsledku dítěti spíše uškodí.

Potravinové doplňky

V případě potřeby samozřejmě můžete sáhnout i po různých doplňcích stravy a vitamínech, které dětskou imunitu podpoří. O vhodném výběru pro Vaše dítě se poraďte nejlépe s pediatrem nebo s lékárníkem.

V každém případě je důležité používat zdravý rozum a snažit se děti naučit správnému životnímu stylu. Jedině tak bude dětský organismus zdravý a odolný.

 

Mohlo by Vás také zajímat