Citrónové kuřeDnes mám pro vás recept na citrónové kuře, který jsem objevila v Magazínu Albert a osobně vyzkoušela.

Pokud patříte mezi milovníky drůbežího masa, je to zase o jeden způsob jak upéct kuře navíc.

4 porce

 

 

INGREDIENCE:

1 kuře
60 g změklého másla (ne rozteklého)
trocha másla na vymazání pekáčku
1 citrón
2 stroužky česneku
1 lžíce majoránky
1 lžíce tymiánu
1 kg brambor
sůl a čerstvě mletý pepř

POSTUP:

Troubu si předehřejeme na 200 C. Pekáček nebo zapékací mísu vymažeme máslem.

Mezitím si připravíme bylinkové máslo: do misky nastrouháme na jemném struhadle kůru z půlky citrónu (doporučuju omýt mýdlem, pokud nemáte přímo bio citrón). Přidáme máslo, rozmačkaný česnek, majoránku, tymián a pepř a vše promícháme.

Kuře omyjeme a osušíme. Lehce nařízneme kůžičku na prsou u kraje blízko k díře, kudy bylo kuře vykucháno, aby se nám vytvořily kapsy mezi kůží na prsou a masem. Do nich dáme 2/3 bylinkového másla. Zbytkem másla pomažeme kuře po povrchu. Trochu podlijeme vodou nebo vývarem. Během pečení nezapomínáme na polévání kuřete vypečenou šťávou.

Druhou půlku citrónu nakrájíme na čtvrtiny a vložíme dovnitř kuřete. Nohy kuřete svážeme provázkem, nebo je překřížíme, nařízneme kousek kůže a provlíkneme nohu otvorem tak, aby bylo kuře uzavřené.

Kuře osolíme, opepříme, položíme do pekáčku prsy nahoru a dáme péct do trouby.

Po 20 minutách pečení přikryjeme kuře alobalem nebo víkem pekáčku a pečeme dalších 40 minut.

Po hodině pečení vyndáme pekáč z trouby a naklademe kolem něj brambory nakrájené na čtvrtiny (doporučuju spíš menší a rovnoměrně veliké, aby se všechny stejně propekly). Potřeme je vypečenou šťávou s bylinkami a pečeme odkryté dalších 30 minut i s kuřetem. Po 30 minutách kuře vyjmeme z pekáčku, přikryjeme alobalem nebo jiným poklopem a zbytek brambor pečeme odkryté ještě 10 minut.

TIP: Pokud máte dost velký pekáček, doporučuji k bramborám přidat i malé cibulky nebo velkou cibuli nakrájenou na čtvrtiny a celé stroužky česneku.


Další recepty na Bizy-bee.com

Recept na anglickou frittatu

Recept na Ratatouille

Recept na těstovinový salát s kuřecím masem

Recept na salát Caesar

Mrkněte taky na...