Školní rok se pomalu blíží ke svému konci, což je pro řadu z Vás znamení začít se chystat na dovolenou. Aby dovolená proběhla podle Vašich představ a nepřekvapilo Vás při ní ze zdravotní stránky něco nemilého, nezapomeňte si také s sebou přibalit cestovní lékárničku!enterol

Vybavení lékárničky byste měli přizpůsobit nejen délce a místu pobytu, ale také počtu a věku osob, se kterými se na dovolenou chystáte.

Na co tedy nezapomenout?


Nezbytnou součástí jsou léky, které pravidelně užíváte. Bez nich se zajisté neobejdete. Často se právě jedná o léky, které jsou vázané na lékařský předpis, proto je jejich shánění nejen u nás, ale i v zahraničí náročné.

Na druhém místě nesmí chybět léky, které pomáhají řešit akutní potíže. Jedná se zejména o léky snižující zvýšenou teplotu a potlačující bolest. Nejčastěji tyto léky obsahují jako účinnou látku paracetamol a ibuprofen. Na trhu jsou dostupné ve formě tablet, šumivých tablet, sirupů i čípků. Tip! Pro malé děti se v období letního cestování spíše doporučují léky ve formě sirupu než čípky. Čípky by se mohly vlivem vyšších teplot znehodnotit!

Samotnou cestu na dovolenou mohou také znepříjemnit i kinetózy, tedy nevolnosti z cestování. Často jimi trpí děti, proto doporučujeme přibalit přípravky k jejímu řešení. Může se jednat o léky klasické, bylinné i homeopatické.

Dále nezapomínejte, že velmi často, zejména v letním období, se mohou také vyskytnout různé alergie. Nemusí se jednat jen o reakce na alergeny ve formě pylů, často jsou to alergie na potraviny, bodnutí hmyzem nebo u moře požahání medúzou. Tuto nečekanou situaci můžete léčit celkově nebo lokálně (chladivé gely). V případě, že alergická reakce je nepřiměřeně rychlá, např. postižená osoba má dýchací potíže, neváhejte a okamžitě volejte záchrannou službu.

Bohužel mezi nejčastější zdravotní komplikace na cestách patří průjmy, stejně jako další potíže se zažíváním. Pokud Vás průjem zastihne, pak je možností vzít si živočišné uhlí, které však musí být podáno v dostatečném časovém odstupu od ostatních léků.

Také se může stát vlivem slunce, písku, větru, nebo i chlorované vody, že dojde k zánětům očí nebo k jejich podráždění. Na místě je mít s sebou speciální oční přípravky s obsahem septonexu ve formě kapek nebo masti.

Na spáleniny a popáleniny, třeba i od sluníčka, si přibalte přípravek s dexpanthenolem, a to ve formě pěny nebo gelu, které mají zároveň chladivý účinek.

Speciální doporučení pro ženy cestující na dovolenou k moři! Vlivem častějšího koupání, dlouhodobějšího pobytu ve vlhkých plavkách, vznikají u náchylnějších z nás vaginální mykotické infekce. Pro jejich léčbu si raději přibalte přípravky např. s clotrimazolem. Myslete také na prevenci a dlouho nezůstávejte v mokrých plavkách a převlékejte se včas do suchého oblečení.

Pro případ drobných poranění nezapomeňte na náplasti, nejlépe voděodolné, a desinfekční přípravky. Dále si také přibalte obvazy (elastické obinadlo, škrtící obinadlo, hydrofilní obinadlo apod.), desinfekční prostředky, teploměr.

Vhodným doplňkem lékárniček jsou také nosní kapky nebo různé pastilky na bolest v krku pro případ rýmy nebo nachlazení.

V článku jsem se snažila uvést alespoň ty nejzákladnější možnosti toho, co by měla lékárnička na dovolenou obsahovat. Má ráda závěrem zní, je lepší s sebou mít léků více, než pak řešit jejich nedostatek či špatnou dostupnost. Přeji vám příjemnou a klidnou dovolenou!

Mrkněte taky na...