Čerstvá zelenina v bedýnkách se v poslední době stává fenoménem zdravého stravování. Díky bedýnkám budete mít ve své kuchyni čerstvé a kvalitní potraviny.

Bedýnky obsahují i nezvyklé druhy zeleniny, a tak si rozšíříte obzory a naučíte se nové recepty a postupy při vaření.

Ve farmářských bedýnkách je nabízena převážně čerstvá sezónní zelenina (většinou 10 druhů zeleniny, vážící 5 – 7 kg). Výjimkou nejsou ani kombinované bedýnky, tedy zelenina a mléčné výrobky, med, víno nebo pečivo. Odběratelé mají také možnost objednat si Bio balení základních zdravých potravin.

Po celé České republice je zaregistrováno na 110 bedýnkových družstev s cca 380 odběrnými místy.

Jak s bedýnkami začít?

Je to poměrně jednoduché. Stačí se zaregistrovat, najít si bedýnkové družstvo ve vašem okolí a začít odebírat. Po výběru družstva Vám začne chodit aktuální nabídka na email.

Jaké jsou výhody bedýnkování?

    • Lokálnost – díky tomu, že si vyberete bedýnkové družstvo ze svého okolí, máte jistotu, že získáte zeleninu a další zboží z Vašeho okolí.
    • Sezónnost – vařit ze sezónní zeleniny je daleko zdravější a pro náš organismus snesitelnější, než ze zeleniny, která se pěstuje ve sklenících a pod umělým světlem.
    • Vysoká kvalita – dodavatelé bedýnek mají často bio certifikát, který Vám zaručuje kvalitu surovin. Obvykle se odběratel osobně zná se zemědělcem.
    • Přiměřená cena – díky tomu, že odebíráte bedýnky přímo od zemědělce, nejsou suroviny zatíženy cenou za distribuci.
    • Pravidelnost – bedýnky jsou dodávány podle bedýnkového družstva, ale většinou je jejich distribuce pravidelná.

Jak za bedýnky zaplatit?

Jak jsou různé bedýnky, je různé i jejich placení. Bedýnku můžete zaplatit i při odběru. Většinou si družstvo nechává jako zálohu v ceně jedné bedýnky, to pro případ, že by si ji odběratel nevyzvedl. Další variantou je předplatné bedýnek na určité časové období (čtvrt, půl roku apod.).

Česká republika je s bedýnkami ještě v plenkách, ale už dnes mají o bedýnky odběratelé velký zájem. „Bedýnkaří“ vědí, že podporují dobrou věc, tedy české zemědělce a především lokální trh a na druhou stranu dělají i něco pro své zdraví. Zemědělci mají tak zajištěn odbyt za daleko příhodnější cenu, než kdyby své produkty prodávali do supermarketů.

Na Facebooku existuje mnoho skupin, ze kterých si můžete vybrat. Přidejte se také k renezanci v nakupování zeleniny a ovoce. Uděláte něco nejen pro sebe, ale i pro malé podnikatele z vašeho okolí.

Mrkněte taky na...