klíšťová encefalitidaMáte doma malé dítě a zvažujete očkování proti klíšťové encefalitidě? Bojíte se v letních měsících klíšťat a možné následné nákazy klíšťovou encefalitidou? Objednejte se ke svému lékaři co nejdříve.

Nenechávejte očkování na později, klíšťová encefalitida také nepočká!
A nemyslete jen na své děti, začněte s očkováním u sebe!

Co je a co způsobuje klíšťovou encefalitidu?

Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění, které napadá nervový systém. U dětí může napadat infekce mozkové obaly a způsobit tím meningitidu. 

Na člověka přenáší klíšťovou encefalitidu nejčastěji nakažené klíště, a to 2 hodiny od přisátí. Další způsob přenosu, avšak s daleko nižším rizikem přenosu, je syrové mléko od nakažené krávy či kozy nebo špatná manipulace s vytaženým nakaženým klíštětem.

V České republice se v každém kraji najdou nakažená klíšťata, která jsou aktivní od jara do podzimu, proto vážně očkování nenechávejte na později, důsledky klíšťové encefalitidy můžou být velmi vážné!

Jaké jsou příznaky klíšťové encefalitidy?

Onemocnění má 2 fáze, avšak v tom lepším případě může proběhnout i bezpříznakově. Příznaky klíšťové encefalitidy se objeví obvykle 7 až 14 dní od nákazy. První fáze encefalitidy probíhá obdobně jako chřipka (bolest hlavy, svalů, kloubů, zvýšená teplota, únava či nechutenství),a to 3-5 dní od nákazy. Po pár dnech úlevy může nastat druhá fáze nemoci, která může trvat až 2-3 týdny. Dostaví se ostrá bolest hlavy, ztuhnutí šíje, zvracení a světloplachost.

Na základě prodělané druhé fáze klíšťové encefalitidy Vám můžou zůstat trvalé následky, jako například chronické bolesti hlavy, poruchy spánku, obrny končetin, poruchy soustředění, obrna svalů v obličeji, deprese, třes, porucha rovnováhy.

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Nejúčinnějším způsobem, jak klíšťovou encefalitidu obejít, je očkování proti klíšťové encefalitidě. Očkování se doporučuje nejvíce lidem, kteří se pohybují v rizikových oblastech, lidem, kteří chodí často do přírody nebo se svými čtyřnohými miláčky.

Nejideálnější dobou pro očkování jsou zimní měsíce, kdy nehrozí přisátí klíštěte. Očkování proti klíšťové encefalitidě má tři dávky. Pokud se chcete nechat naočkovat kdykoliv v průběhu roku, pak se k očkování použije zkrácené schéma.

Očkování doporučujeme dětem od 1 roku a především dospělým, avšak v průběhu těhotenství a v době kojení je očkování nutno důkladně zvážit.

 

Mrkněte taky na...