pata nemoc sesta nemoc nejvetsiOčkování v dnešní době vyvolává různé názory, a to nejen mezi rodičemi, ale i mezi lékaři. Kdy očkovat a kdy ne?

Očkování Priorix si nese spoustu diskuzí a je čím dál více rodičů, které toto očkování svému dítěti odpírá. A to i přes to, že se řadí do skupiny povinného očkování.

Co je očkování MMR a kdy se očkuje?

Očkování MMR – očkovací látka, která se dnes podává je kombinovaná vakcína Priorix. Jde o očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám (morbilli, parotitis, rubeola). Priorix je živá oslabená vakcína, která se podává ve dvojím dávkování.

Nově se od letošního roku může očkovat první vakcína nejdříve první den 13. měsíce věku a nejpozději má být vakcína aplikována do 18. měsíce věku. Nesouhlasí-li zákonný zástupce s očkováním, je vyzván lékařek k podpisu dokumentu s nesouhlasem či odkladem. Na základě této žádosti může být zákonný zástupce navštíven pracovníkem sociální služby, který bude zjišťovat důvody odkladu či nesouhlasu s očkováním.

Druhá vakcína, neboli přeočkování, je nově stanovena na věk mezi 5 a 6 rokem. Dále se již nepřeočkovává.

Je třeba dodržovat nějaký zvláštní režim po očkování?

Na paměti mějte, že jde o živou vakcínu, tudíž je organismus opravdu oslaben. Mnohem snadněji může chytnout virové onemocnění, proto je lepší se vyhýbat nákupním střediskům, větším kolektivům a podobně. Vhodné je i po očkování a minimálně 14 dní po něm si neplánovat dovolenou.
Reakce na toto očkování se může dostavit 6-12 den (někdy se reakce může prodloužit i na 14tý den po očkování).

Jaké lze očekávat reakce po očkování Priorixem?

Jelikož jde očkování živou vakcínou (obsahuje živé oslabené původce těchto onemocnění), pak raději očekávejte bouřlivější reakci než u jiných očkování. Může ale nastat situace, že reakci vůbec nezaznamenáte.
Nejčastější reakcí bývá vysoká horečka (v průběhu 7-10 dne po očkování) trvající 2-3 dny, poté sama odezní. Na srážení používejte klasické dostupné prostředky (panadol, nurofen). Dále můžete pozorovat otok a zarudnutí v místě vpichu, které může dítko bolet nebo svědět, nebo reakci připomínající dané onemocnění (spalničky či příušnice), objevit se může i rýma a kašel. Nepřidá-li se nějaká přidružená infekce, pak tyto příznaky během několika dnů samy odezní.

Reakce zpravidla bývá u první dávky očkování, při druhé dávce se většinou děti reakcím vyhnou.

Ačkoliv výše popsané reakce mohou znít děsivě, věřte, že očkování je pro dítě přínosem. Prodělání spalniček, příušnic nebo zarděnek je mnohem bolestivější a léčba je daleko delší než případná reakce.

Mrkněte taky na...