Karanténa je teď hojně užívané slovo. Ať už u vás doma, mezi kamarády, tak i v zaměstnání. Nepopíráme to, že je nesmírně důležité karanténu dodržovat! Nezapomínejte ale ani v těchto chvílích na čas jen pro sebe!

Zrušená školní docházka dohání spousty rodičů k šílenství, zvláště pak ty, kteří pracují a mají do toho všeho zvládat s dětmi domácí výuku. Přičtěme k tomu péči o domácnost (vaření, nákupy, praní, úklid) a je toho rázem nad hlavu.
I v těchto nabitých dnech ale myslete na čas, který vyhradíte jen pro sebe.

Nervózní rodič = nervózní a nespokojené dítě

Jste-li unavená, podrážděná a přetažená, vždycky se to podepíše i na chování vašeho dítěte. Ne nadarmo se říká, že spokojená matka = spokojené dítě.

Proto se snažte každý den zařadit do programu celé rodiny i okénko, kdy mamka není k dispozici. Bude to vyhrazený čas jen pro vás. Ať už ho využijete na odpočinek a relaxaci ve vaně, u knihy nebo třeba u cvičení, bude to jen váš čas! Však vy už na něco jistě přijdete. Pokud máte ale pocit, že nevíte, co dělat, pak tu máte pár tipů

  • relaxace ve vaně
  • kosmetická hodinka v koupelně
  • objednejte si oblíbenou kosmetiku
  • četba oblíbené knihy s dobrým čajem
  • cvičení 
  • šití něčeho hezkého na sebe
  • výběr krásného výletu do přírody po skončení karantény a epidemie
  • proberte si šatník

Zkrátka dělejte to, co vás baví a naplňuje. Alespoň chvíli každý den.

Ponorková nemoc

I v té nejideálnější rodině se v době karantény může objevit tzv. PONORKOVÁ NEMOC. Lezete si na nervy, hádáte se u věcí, které by za normálních okolností hádku vůbec nevyvolalo, nebaví vás dokola hrát s dětmi deskové hry nebo se dokola schovávat. NEZOUFEJTE!!!

Podle psychologů jde o normální stav. Který ale vyžaduje nastavení pravidel, a tím je právě čas na oddech. Ať ho každý opravdu prožije, jak chce.
A že na něj nemáte prostě prostor? Zapojte do domácích prací i své ratolesti. Nejen, že vám pomůžou a uleví, ale vyplníte tak i jejich volný čas.

Omezený pohyb v mnoha lidech vyvolává obrovský pocit nesvobody, a tak nás přihání k šílenství. Nejinak se cítím i já. Je ale důležité si říct, že konečně můžeme zpomalit, nehonit se každý den. Je jedno, že nebude uklizeno nebo precizně navařeno, čas od času i tyhle věci můžete ošidit. Hlavně, že budete mít čas jen pro sebe!

Pohyb

I když bychom měli omezit pobyt venku, pohyb je pro lidský organismus velmi důležitý. Nejen, že nám vyplaví endorfiny, které nám zvednou náladu, ale nedovolí tělu zlenivět. Po ránu se stačí 5 minut protáhnout a během dne si zacvičit své oblíbené cviky. Místo výtahem do sklepa pro brambory běžte po schodech, místo sezení u televize si nalakujte nehty a přitom se protáhněte. Existuje nepřeberné množství pohybu, do kterých zapojte i děti.

A nebojte, každá epidemie jednou skončí, skončí i epidemie koronaviru. Teď vám to může připadat strašně daleko, až se ale vrátíme do každodenního pracovního a školního procesu, ještě si rádi vzpomeneme, jak nám spolu doma všem pohromadě bylo fajn!

 

Mohlo by Vás také zajímat