My bychom vás rádi informovali, jak očkování probíhá, čím se můžete nechat očkovat, co vás po vakcinaci může potkat a podobné otázky, na které se vám budeme snažit odpovědět.

Očkování proti Covidu

    • Přihlášení k očkování

Přihlášení k očkování probíhá na stránkách crs.mzcr.cz. Nejdříve se musíte zaregistrovat, k tomu vám postačí telefonní číslo, na které vám přijde SMS zpráva s kódem PIN 1. Jakmile vyplníte příslušný kód PIN 1, můžete na stránkách zadat své osobní údaje a vybrat místo, kde se necháte očkovat. Registrace se provádí na stránkách registrace.mzcr.cz. Dalším krokem je rezervace terminu.
Hned jak se uvolní místo na vámi vybraném očkovacím místě, dostanete na svůj telefon zvací SMS zprávu s kódem PIN 2, který zadáte do systému a provedete rezervaci terminu. Rezervaci musíte provést do 48 hodin od obdržení kódu PIN 2. Rezervace se provádí na stránkách rezervace.mzcr.cz.

Jste-li starší 35 let, máte možnost nechat se očkovat i prostřednictvím obvodního lékaře. Podmínky očkování u praktického lékaře se ovšem liší, proto je dobré ho kontaktovat a poprosit ho o více informací.

    • Kde se nachází očkovací místa?

Očkovací místa můžete najít v nemocnicích nebo v obdobných zdravotnických zařízeních. Seznam očkovacích míst najdete taktéž na stránkách při samotné registraci.

    • Kdo se může nechat očkovat?

Očkovat se mohou zájemci, kteří dosáhli 30 let, chronicky nemocné osoby, osoby se zdravotním postižením, veškerý zdravotnický personál, osoby v sociálních službách nebo osoby s vysokým rizikem těžkého průběhu COVID-19. Dále se mohou očkovat pracovníci ve školství nebo osoby, které pečují o člověka ve 3. a 4. závislosti u příspěvku na péči. Očkování je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a je zcela dobrovolné.

    • Čím se můžete nechat očkovat?

Na českém trhu je již velké množství vakcín od různých společností. Nejznámější je především výrobce PFIZER, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson, Novavax, CureVac a jiné.

    • Covid pas

Covid pas připravuje Evropská unie. Měl by začít platit od prázdnin. Jedná se o doklad v digitální či papírové podobě. Bude obsahovat data a pravidla pro jednodušší cestování. Právo vlastnit covid pas budou mít očkované osoby, osoby, které prodělali covid v posledních 180 dnech nebo osoby, které mají před cestou negativní test, který bude zdarma. Česká republika se chystá na pozvolné zavedení covid pasů a sjednocuje pravidla pro cestování do vybraných zemí.

Jak jsme již na začátku zmínili, názory na očkování se liší a my tady nejsme od toho, abychom vám ho nutili nebo naopak vyvraceli. Jen jsme sepsali informace do souhrnného článku. Rozhodnutí o očkování je samozřejmě na každém z nás.

 

Mohlo by Vás také zajímat