Zarděnky - rubeola - jsou akutní virové onemocnění, které je vysoce infekční. Přenáší se kapénkovou nákazou (vzduchem). Prodělávají ho děti i dospělí. Je velmi nebezpečné pro těhotné ženy.
Přečtěte si dále, jak je poznáte a co proti nim můžete dělat.

Příznaky zarděnek

Zarděnky patří k onemocněním, které se projevují vyrážkou. U zarděnek se objevují červené pupínky na obličeji, na krku, později na trupu a na celém těle. Pupínky mohou mít od 1 do 5 mm v průměru. Vyrážka často nepříjemně svědí.

Malé děti u tohoto onemocnění trpí nachlazením, horní cesty dýchací jsou totiž cestou, kudy se virus do těla dostal.

Může se objevit i zduření uzlin. Ne tak typickým příznakem je zvýšená teplota (i přes 38°C) nebo bolesti kloubů (u dospělých pacientů)

Nemocný je nakažlivý ještě před tím, než se vyrážka objeví, potom ještě asi týden. Inkubační doba je 2 až 3 týdny.

Léčba zarděnek

Během zarděnek se k žádné speciální léčbě nepřistupuje, pouze se snižuje horečka nebo se podají preparáty, které odstraňují svědění vyrážky.

Doživotní imunita

Po prodělání zarděnek získá pacient doživotní imunitu a je vůči nim odolný.

Nebezpečí zarděnek pro těhotné

Těhotné ženy si musí dávat pozor na to, aby neonemocněly během 1. trimestru. V té době je je virus nejnebezpečnější a zjištěná nákaza během tohoto období je indikací k přerušení těhotenství. Virus totiž může plod vážně poškodit nebo dokonce zabít. Děti, jejichž matka během těhotenství prodělala zarděnky, mohou mít postižen sluch nebo zrak, vrozenou srdeční vadu nebo nedostatečně vyvinutý mozek.

Očkování proti zarděnkám

Očkování proti zarděnkám patří mezi povinná očkování a provádí se v 15 měsících a přeočkování mezi 21. a 25. měsícem do horní části paže. Spolu se zarděnkami se očkují spalničky a příušnice. (Nepovinně se může k těmto přidat i očkování proti planým neštovicím.) Těhotné ženy se musejí vyhýbat i dětem po očkování.

Přečtěte si o dalších dětských nemocech na bizy-bee.com.

Mrkněte taky na...