Asi pro Vás není žádnou novinkou, že pro lidský organismus je voda velmi důležitá. Voda patří mezi základní složky v potravě, je dokonce tou nejvíce zastoupenou. Zároveň je nezbytná pro správnou funkci ledvin i dalších orgánů v našem těle. Voda dále pomáhá vyplavovat škodlivé látky z těla, naopak její nedostatek může přinášet různé zdravotní problémy a poruchy, které mohou být méně, ale i více závažné.
Proto je velice důležité dbát na pravidelný každodenní přísun tekutin, a to především v teplých letních měsících.
Pokud je dítě plně kojeno mateřským mlékem, nepotřebuje navíc žádné další tekutiny. V případech, kdy není možné miminko kojit, přicházejí v úvahu uměle vyrobená mléka, k jejichž přípravě doporučujeme použít kojeneckou vodu. Umělých mlék je na našem trhu nespočet, např. Nutrilon, Beba, Sunar, Hipp aj.
Proč používat právě kojeneckou vodu? Kojenecká voda obsahuje právě vhodné množství minerálních látek. Nejvhodnější je pak kojenecká voda s nejnižší mineralizací. Na etiketách se dočtete informaci o celkové mineralizaci, ideálně by měla být 150 – 200 ml/l. Ledviny těch nejmenších dětí (tedy novorozenců a kojenců) ještě nemají dostatečně vyvinutou schopnost vylučovat z organismu do moči zvýšené koncentrace cizorodých a minerálních látek, proto je faktor nízké mineralizace vody velmi důležitý.
Zhruba od devátého měsíce věku dítěte je již zapotřebí zvýšit spotřebu vody. V tomto věku již Vaše dítě dostává hustší pokrmy, které obsahují méně vody. Doporučuje se přidávat asi 200 ml vody denně. Aby to ale nebyl pro dítě najednou velký šok, je nejlepší začínat zvykat dítě na vodu již dříve, např. s podáváním příkrmů. Na začátku postačí podávat pár lžiček vody k zapití. Usnadníte si tak pozdější podávání tekutin.
Množství tekutin u dětí je tedy závislé na jejich věku, váze, výšce, fyzické aktivitě, ale i subjektivnímu pocitu.
Nejvíce tekutin byste měli svým ratolestem podávat dopoledne, aby si tělo doplnilo ztráty vzniklé během nočního spánku.
Kojenci - 120 až 150 ml tekutin denně na kilogram váhy dítěte
Děti do 10 kg - 1000 ml/den
Děti do 15 kg - 1300 ml/den
Děti do 20 kg - 1500 ml/den
Děti do 25 kg - 1700 ml/den
Děti nad 25 kg - 2000 ml/den
Kromě již zmiňovaného mateřského mléka, umělého mléka a vody jsou to také bylinné čaje. Do tří let věku byste měli podávat speciální bylinné čaje pro děti. Neměly by se přitom přeslazovat, aby si děti nezvykaly na sladkou chuť. Další možností jsou džusy, ovocné a zeleninové šťávy. Pro ty nejmenší (kojence a batolata) jsou vhodné jedině čerstvě prolisované šťávy, které je zapotřebí naředit vodou. Tyto šťávičky jsou velmi zdravé, protože obsahují dostatek vlákniny, džusy zase obsahují vitamín C.
Hrozí především dehydratace, která u malých dětí může skončit až hospitalizací v nemocnici!
Příznaky dehydratace jsou: únava, malátnost, bolest hlavy, zrychlený puls a dech. Na dehydrataci Vás také mohou upozornit delší dobu suché plenky, jelikož dítě málo čůrá, dále suché sliznice nebo suchá až vrásčitá kůže.
Mrkněte taky na...