Čeká vás a vaše dítě nástup do školky? Vy sama chcete plakat při pomyšlení na nástup do školky, copak asi musí prožívat vaše dítko? Vaši ratolest čeká další velká životní kapitola, udělejte maximum pro to, aby tuto kapitolu vzalo co nejlépe. Počítejte i se slzami, pláčem, vztekem či "vydíráním".

Nástup do školky bez pláče

Konec prázdnin se nezadržitelně blíží a vy povedete své milované dítě poprvé do školky. V mnoha případech není nástup do školky zcela idylický.
Určitě jste slyšeli rady tipu: Tak ještě vyčkejte s nástupem do školky, až dítko bude chtít samo. Nedávej ho tam, bude určitě plakat....Málo kdo si ale může dovolit nechodit do práce a být s dítětem doma třeba ještě o rok déle. Proto se pojďme podívat na pár osvědčených rad zkušených maminek, které mohou pomoci i vám.

Začněte u sebe

Snad úplně nejdůležitější je pohoda rodičů. Proto si musíte nejprve sama v sobě srovnat to, že vám končí kapitola: "24 hodin s dítětem doma" a proč do školky dítě nastupuje.
Nejen citlivé dítko vycítí vaši nervozitu a převezme ji na sebe. Vaše pohoda a klid dítěti jen prospěje!

Rituály

Každodenní rituály jsou pro dítě velmi důležité. Proto tak velký zlom, jako je nástup do mateřské školy, je potřeba podpořit rituály, na které je dítě zvyklé. Po skončení dne ve školce dopřejte dítěti čas, který věnuje svým hračkám, odpočinku či mazlením s vámi. Ujištění, že je vše tak jak má být udělá vaši ratolesti jen dobře. Nezapomeňte na to, že i z mazlení je možné udělat krásný rituál.
Nezapomeňte také na brzký odchod do postele, protože bude také dříve vstávat. Každé ráno, tedy alespoň ze začátku, se snažte dělat vše stejně a hlavně v klidu (vstát, vyčistit zuby, nasnídat, obléknout....).Nikdy nepřenášejte na své dítě nervozitu, že nestihnete být včas v práci.

Opakování a vysvětlování

Doteď jste byli celé dny jen spolu. A najednou se může dítěti zbořit domeček z karet, protože v něm visí otázky typu: Proč tam musím? Co tam mám dělat? Proč nemůžeš být se mnou? Určitě mě zapomeneš vyzvednout atd.
Proto dostatečně dopředu probírejte s děckem tyto otázky a každý den před nástupem si je opakujte. Dodejte své ratolesti pocit bezpečí.

Odchody ze školky neprotahujte

Určitě to neradi slyšíte, ale nikdy neprotahujte váš odchod ze školky. S dítkem se dostatečně rozlučte, dejte pusu a pohlaďte, ubezpečte ho, kdo si jej vyzvedne a po předání učitelce odejděte. Pokud uslyšíte srdceryvný pláč nebo prosby, nevracejte se. Věřte, že je to v danou chvíli to nejlepší nejen pro vás, ale i pro dítě.

Motivujte dítko

Pokud zezačátku dítě stále pláče, zkuste na pár dní zvolit motivaci ve formě nějakého slibu. Po vyzvednutí donesete oblíbenou pochoutku, půjdete na hřiště a podobně. Mnohdy je to to jediné, co zabírá.

Neberte nástup do mateřské školy jako konec světa. Je to zajisté těžké nejen pro vás, ale i pro dítě. Avšak uvidíte, jak si časem ratolest zvykne a bude se na školku už jen těšit. Vždyť trávit čas s mámou je jen pro mimina:-).

Mrkněte taky na...