Blíží se 1. září a spousta budoucích prvňáčků už se nemůže dočkat, až poprvé vstoupí do své nové třídy. S nedočkavostí a očekáváním jdou ale ruku v ruce i obavy rodičů, jak jejich malá ratolest všechny školní povinnosti zvládne. Obavy mohou být ještě větší, pokud do 1. třídy vypravují svoje první dítě.

Na co se připravit před nástupem do školy?

Kdo už doma školáka má, ví, jaký začátek školního roku bývá. Nicméně podobný scénář se opakuje, i když do 1. třídy vypravujete druhé nebo třetí dítě.

Pojďme ale nyní poradit těm rodičům, kteří mají v rodině prvního prvňáčka.

Většina dětí chodí před nástupem do 1. třídy do mateřské školky. Takže režim vstávání je jim vlastní. A přestože se většinou vyžaduje, aby rodiče vodili děti do školky včas, sem tam nějaká ta úleva se trpí, protože ve školce ještě žáčkům žádné učivo neuteče.

Pokud máte strach, že nejste Vy ani Vaše dítě zvyklí dodržovat ranní režim včasného příchodu, nebojte se! S vědomím toho, že ve škole se prostě před 8. hodinou ranní být musí, Vaše tělo i mysl tento fakt přijmou a budou s ním pracovat. Jako trénink můžete zvolit pro poslední srpnový týden podobný vstávací režim a na každý den (nebo obden) si na ráno naplánovat aktivitu, na kterou se musíte dostavit například v 8 hodin. Alespoň si uděláte představu, jak dlouho Vám bude trvat snídaně za jak dlouho se Vy a prvňáček zvládnete vypravit a odejít z domu.

Ranní vstávání

Pokud Vaše dítě ještě donedávna vstávalo v šest, takže si mnete ruce, že vstávání do školy bude brnkačka, může se stát, že jako mávnutím kouzelného proutku se z Vašeho ranního ptáčete stane spící medvídek.

Důležité pro ranní vstávání je včasné ukládání ke spánku předešlý večer. Zklidnění a brzká příprava do postýlky se Vám následující den bohatě vyplatí. Škola je pro prvňáčky vyčerpávající - dostává se jim mnoho nových podnětů a vzruchů, které se jim nepodaří hned zpracovat, a proto mohou být více unavení, rozmrzelí a nervózní. Trpělivost rodičů je zde na místě a pomoc se zklidněním a přípravou na další den musí být maximální.

Dětské nemoci

Přestože šestileté a sedmileté děti už nemusejí být tak často nemocné jako v prvních letech pobytu v mateřské škole, nástup do školy je vyčerpává jak fyzicky, tak psychicky. Odpovědí na únavu může být nemoc hned druhý týden v září. Během podzimu hrozí klasické nemoci z nachlazení, ale i dětské infekční nemoci.

Zkuste dětem podávat vitamíny a minerály, aby byla posílena jejich dětská imunita. Důležitý je také klid, který bude vyzařovat z Vás, rodičů. Pokud dítě zamešká několik hodin, svět se nehroutí a s Vaší pomocí učivo brzy dožene.

Všem budoucím prvňáčkům i jejich rodičům přejeme, aby pro ně nástup do do školy znamenal začátek nové krásné etapy jejich života!

Mrkněte taky na...