S největší pravděpodobností Vás již zasáhlo gumičkové šílenství. Buď jste na gumičkování narazili na internetu, nebo ho některá z Vašich ratolestí přinesla domů ze školy. Barevné gumičky jsou zkrátka všude. Proběhly i zvěsti o jejich škodlivosti. Jak je to tedy doopravdy?
"Vynálezcem" barevných gumiček a náramků z nich je Cheong Choon Ng a inspirací mu byly jeho dcery. Po první neuspěšných pokusech uplést z gumiček nějaký pěkný náramek přišel na to, že snadněji mu půjde pletení s mini tkalcovským stavem. Postupným zlepšováním technologie (jestli se tomu u dětské hry tak dá říkat) dospěl až k výrobku, díky němuž během jedno roku mnohonásobně zbohatnul.
V současné době se na trhu můžeme setkat s několika desítkami různých značek barevných gumiček, ale originální gumičky nesou název Rainbow Loom. Na stránkách věnovaných těmto originálním guičkám také najdeme prohlášení o jejich nezávadnosti. Někdy se setkáme s názvem loombands - tyto gumičky však neoznačují originální výrobek.
Českými médii proběhla v září 2014 zpráva, že gumičky na pletení náramků jsou zdravotně závadné a obsahují těžké kovy. Testy iniciované společností Arnika tuto zprávu vyvrátily. Přečtěte si, co testy na přítomnost těžkých kovů zjistily.
Další testy prováděné u gumiček byly testy na ftaláty. Naštěstí se nepotvrdilo, že by gumičky tyto nebezpečné látky obsahovaly.
Bohužel se ale potvrdilo, že prodávané přívěsky k náramkům nebezpečné ftaláty obsahují. Samotné gumičky tedy nebezpečné nejsou, ale pozor si musíme dávat při nákupu přívěsků. Stránky společnosti Arnika obsahují sekci Nebezpečné výrobky, kde se můžete podívat, které přívěsky jsou nebezpečné.
Při nákupu hraček pro děti je vždy dobré se zajímat, jestli jsou to hračky zdravotně nezávadné, jedině tak se vyvarujeme způsobení zdravotních obtíží u svých dětí nebo způsobení alergie u dětí.