Nastává období, ve kterém je vhodné očkovat proti chřipce. Spousta rodičů se ptá, jestli je očkování proti chřipce vhodné i pro jejich děti. Níže se pokusíme shrnout argumenty lékařů pro a proti očkování, které vám mohou pomoci v rozhodování.

 

Jak chřipka probíhá?

Chřipka patří k virovým onemocněním, jehož hlavní sezóna je v chladných zimních měsících. Šíří se kapénkovou infekcí a inkubační doba začíná na několika hodinách a může být až 5 dnů. Chřipka se projevuje vysokou horečkou, celkovou schváceností, malátností, bolestí hlavy a kloubů. Pokud nedojde ke komplikací, onemocnění odezní asi do 14 dnů.

Jak chřipku léčit?

Pokud nedochází v průběhu onemocnění ke komplikacím, například bakteriální infekcí, dá se chřipka léčit klidem na lůžku, podáváním velkého množství tekutin a léků ke snižování horečky. Pozor, u dětí do 16 let se nesmí podávat léky s kyselinou acetylsalicylovou kvůli Reyovu syndromu (může být až smrtelné onemocnění).

Očkovat děti proti chřipce?

Podle odborníků, kteří jsou zastánci očkování proti chřipce u dětí, se tímto očkováním snižuje vůbec možnost nákazy. Děti se totiž nakazí v kolektivu a pak nákazu šíří dál na dospělé. Tak ohrožují například seniory nad 65 let, kteří jsou ohroženou skupinou.

Významným argumentem pro je výrazné snížení počtu nemocných a snížení návštěv u lékaře. Následně se snižuje potřeba pobytu v nemocnici, výskytu onemocnění zánětu středního ucha a u dospělých počet dnů v pracovní neschopnosti.

Kdy se očkují děti proti chřipce

Na stránkách Státního zdravotního ústavu, který očkování doporučuje, se dočteme, že děti je možné očkovat od 6 měsíců věku. Dětem mladším tří let se podávají dvě poloviční dávky v intervalu jednoho měsíce. Imunita získaná z očkování trvá půl roku až rok. Proto je nutné nechat dítě přeočkovat znovu na začátku další chřipkové sezóny.

Nesouhlas s očkováním proti chřipce u dětí

Na druhou stranu se ozývají hlasy, které očkování proti chřipce zavrhují. Jedním ze základních argumentů je ten, že v boji proti chřipce je nejlepší použít přirozenou obranu, a to otužování. Někteří dokonce tvrdí, že pro dítě je lepší, když chřipku prodělá, protože tak se alespoň tělo naučí s chřipkou bojovat a nebude vždy očekávat pomoc zvenčí.

Nehledě na to, že děti jsou v malém věku zahlceny povinným očkováním a další vakcína jen představuje další zátěž pro jejich imunitní systém.

Zkrátka a dobře, další zátěž je zbytečná a může být doporučována jen dětem, které trpí nějakým chronickým onemocněním, nebo prodělaly chemoterapii nebo transplantaci.

Další informace k očkování proti chřipce

Stránky Státního zdravotního ústavu http://www.szu.cz.

O očkování obecně http://www.vakciny.net.

Proti očkování www.toxio.cz.

Mrkněte taky na...