K následkům zhoršujícího životního prostředí patří mimo jiné i alergie. Mnozí z nás nějakou trpí, anebo alespoň znají někoho, koho trápí. Státní zdravotní ústav zjistil, že alergická onemocnění se vyskytují u 23.2 % dospívajících obyvatel ČR, tedy téměř u každého čtvrtého! Za posledních 30 let se počet našich alergiků zdvojnásobil na 2.5 milionu osob. Alergie se vyskytují v různých podobách a stupních závažnosti - někomu jen opuchne nos, když se nadýchá pylů, a někomu jde o život, když ho píchne včela. Co se dá s alergiemi dělat? Dají se léčit? V následujícím článku se dozvíte o několika moderních způsobech léčby alergií.

 

 Co je to alergie?

Alergie je v podstatě úchylka naší imunity. Spočívá v poruše řízení imunitního systému, která vede k nadměrným reakcím na různé vnější podněty, se kterými se jiní lidé setkávají běžně bez následků. Přitom se často vyplavují určité látky (například histamin), které poškozují organismus jako celek, v lepším případě zasáhnou jen některé orgány. V důsledku toho dochází k poruchám činnosti cév, ničení buněk, zúžení průdušek, zvýšené tvorbě hlenu, otokům, různým zánětům a tak podobně.

Optimálním léčebným i preventivním opatřením je odstranit alergen z pacientova okolí a tak zamezit, aby na příliš vnímavý organismus dál působil. Ovšem šedá je teorie, zelený strom života. Například u vdechovaných (inhalačních) alergenů, které jsou v prostředí stále, to postižený nemůže výrazně ovlivnit - třeba na ulici nebo v pylové sezóně.

Hyposenzibilace

Cílem hyposenzibilace je snížit přecitlivělost pacienta na příčinný alergen. Injekčně nebo v kapkové podobě dostává v pravidelných intervalech a určených dávkách roztok alergenu, který mu vyvolává příznaky. Je to vlastně určitá forma "protialergenového očkování". Léčbu řídí alergolog.

Fyzioterapie

Fyzioterapie je důležitou součástí  léčebného režimu zejména u astmatu a rýmy. Je založena na cvičení správného dýchání, na nácviku uvolňovacích poloh, podporuje vykašlávání, cvičí dýchání nosem a je důležitou pomocí ke zvyšování tělesné kondice. Vhodným způsobem také využívá sportovní činnosti.

Naštěstí se projevy obecné alergie dají většinou dost úspěšně tlumit vhodně volenými léky - antihistaminiky, omezujícími alergickou reakci. 

Alternativní medicína

Zkušený léčitel vychází ze síly přírody - především spoléhá na osvědčené léčivé byliny. Ostatně i četné účinné léky, které ordinuje klasická medicína, mají svůj původ v chemickém rozboru účinných látek z rostlin. Např. v alergologii se používá efedrin, kromoglykát sodný či teofylin k uvolnění průdušek při astmatu, výtažky z heřmánku, šalvěje, podbělu ke zmírnění zánětu v dýchacích cestách a ke zlepšení odkašlávání apod.

V poslední době se stává hitem následující metoda: Alergik si na podzim v lékárně obstará pyly, na které je na jaře nebo v létě alergický. Potom si pyly po malých částech (počínaje špetkou na špičku nože) přidává do pokrmů či čaje, přičemž dávky pomalu zvyšuje.Často se dosáhne toho, že organismus si přes zimu na tyto alergeny přivykne, takže s přicházejícím jarem nepřijdou tak silné alergické reakce. 

Mnoho příznivců má i homeopatická terapie. Podle homeopatů imunitní systém reagující alergicky nepotřebuje silné chemické léky, ale k zahájení obrany vůči alergeném mu postačí pouze "vědění", informace, trénink. To mohou zprostředkovat různé bílkoviny, hormony a enzymy. 

K léčbě alergií se využívá i akupunktura a jóga. 

Největší novinkou se zejména v USA stal MSM, což je zkratka pro metylsulfonylmetan, přírodní látka, kteoru nacházíme v potravě a v lidském těle. V podobě potravinového doplňku má působit proti zánětům a mnoha druhům bolesti, takže lékaři snižují dávky chemických léků či dokonce jejich používání zastavují. 

Každopádně odborníci všem doporučují cvičení správného dýchání a dostatek fyzického pohybu. Což ovšem - díky zdravému životnímu stylu - vůbec neplatí jen pro alergiky.

Literatura:

É. Bidat, Chr. Loigerot: Alergie u dětí, Portál, 2005

V. Špičák, P. Panzner: Alergologie, Galén a nakladatelství Karolinum, 2004

V. Špičák: Bydlení pro alergiky, ERA Group Brno, 2003

M. Lawrence: Zázračný MSM, Pragma, 2002

V. Zavázal: Abeceda pro alergiky, nakladatelství Karolinum, 2000

H. Geesing: Stop alergiím, Mustang, 1995

M. Hájek: Alergie a výživa, KPK Praha, 1994

21. století, č. 9/2007

Odkazy:

http://www.pylovasluzba.cz

http://www.stripky.cz/nemoci/alergie.html


Související články

Horečka uzdravuje - proč není dobré srážet teplotu

Jak se zbavit dudlíku?

Dětské nemoci: Aftózní stomatitida

Jak přimět dítě k čištění zubů

Jak naučit dítě na nočník

Očkování proti žloutence typu A

Výtok z pochvy - příčiny, léčba a prevence

Mrkněte taky na...