strolleringNarodilo se Vám miminko a Vy se utápíte v pláči místo toho, abyste se radovala z nově narozeného človíčka? Možná procházíte některou z fází poporodní deprese. Není radno si s ní zahrávat, proto čtěte dále a rozpoznejte, zda Vás postihla nebo máte jen špatnou náladu.

Poporodní blues nebo deprese?

Po porodu se můžete cítit fyzicky vyčerpaná a unavená. Příčina je samozřejmě ve vyčerpání z těhotenství, porodu a náhlého nedostatku spánku a neustálé aktivity a starostí kolem miminka. K této fyzické únavě se brzy přidává i psychická únava, která se u většiny maminek objeví. Pocítí ji kolem 4. dne po porodu a odchází do 14 dnů. Tomuto období se říká baby blues nebo poporodní blues. Uvolnění hormonů během porodu a počínající produkce mléka spolu s emocemi někdy vyústí v plačtivost, náladovost a nevysvětlitelný smutek. Pokud tímto obdobím procházíte, nespěchejte na sebe, nesnažte se být dokonalá, ale spěte, co to jde, a případně bez ostychu požádejte kohokoliv ze svých blízkých o pomoc. Pokud se opravdu jedná jen o přechodné baby blues, budete brzy fit a s radostí se vrhnete do kolotoče kolem nově narozeného miminka.

Poporodní deprese

Z poporodního blues někdy maminka přejde do poporodní deprese. Prvním příznakem je, že smutná nálada, návaly pláče nebo nezájem o miminko přetrvávají více než 14 dní. Tento stav Vás může překvapit i s časovým odstupem od porodu, klidně po třech až čtyřech týdnech. V tuto dobu se také začne projevovat nahromaděný nedostatek spánku a vyčerpanost. Deprese trvá až do 8 měsíců věku dítěte. Výjimečně se objeví deprese i později, a to až do dvou let věku dítěte.

Příznaky poporodní deprese:

  • výkyvy nálad (propady do deprese, silná euforie)
  • plačtivost
  • podrážděnost
  • skleslost
  • nespavost
  • nechutenství
  • sebevražedné tendence
  • nezájem o miminko

Léčba poporodní deprese

Pokud u sebe nebo u své kamarádky pozorujete alarmující příznaky, buďte (k sobě) upřímná a okamžitě zasáhněte. Navštivte lékaře a svěřte se se svými pocity. Své kamarádce nabídněte pomoc s hlídáním nebo s doprovodem k lékaři. Zanedbaná poporodní deprese může skončit až sebevraždou.

Rozhodně není ostuda cítit se unavená, ve špatné náladě nebo cítit nezájem o dítě. Po porodu je to běžná věc. Když si nevíte rady, zavolejte svému lékaři a vyžadujte prohlídku.

Poporodní deprese může přejít až do poporodní psychózy (laktační psychózy) a je stavem ohrožujícím matku i dítě na životě!