materstvi 1Čekáte miminko a zjišťujete, co vše potřebuje miminko za oblečení, jak vhodně ho oblékat na doma, na ven? Ano, máte pravdu, někdy je oblékání miminka vážně věda. Jinak se obléká novorozenec, jinak zase kojenec a jiné požadavky má batole. Dalším důležitým faktorem pro oblékání miminka je roční období.

V zimě a v létě jsou absolutně jiné požadavky, proto i když máte doma už větší dítě či děti, ale nyní očekáváte přírůstek v jiné roční období, pak můžete být zaskočená i vy.

Obecně platí, že má mít miminko o jednu vrstvu více než my. Někdy ale na doporučení pediatra je potřeba miminko oblékat tepleji, a to především pokud je miminko hubenější. Chybějící vrstvu tuku musíme nahradit dalším oblečením.

Dobré rady pro oblékání novorozence

Přinášíme vám pár dalších rad, jak zpříjemnit miminku oblékání.

Dbejte na teplo a teplou podložku na přebalování

Ať už je léto nebo zima, miminko má rádo při přebalování a oblékání teplo. Nikdy nedávejte miminko na studenou podložku nebo mu nenavlíkejte velmi studené oblečení. Garantujeme vám, že toto se nelíbí žádnému miminku, natož novorozenci. V zimních měsících mějte v místnosti kolem 23-24 stupňů a při oblékání si můžete u novorozence pomoci i tepelnou lampou umístěnou nad přebalovacím pultem.

Nejprve vykasat a poté natáhnout

Samy určitě víte, jak nejlépe se oblékají punčochy. Pouhé natáhnutí nestačí, v mnohých případech se v punčoše noha zadrhne a udělá se tzv. oko. Proto si punčochové kalhoty oblékáte tak, že je nejprve shrnete a pak jemně natáhnete. Přesně tak postupujte u oblékání novorozence. Vše si pečlivě vykasejte a teprve poté natáhněte miminku. Nejen že si ušetříte spoustu času, ale s největší pravděpodobností i nějaký ten křik.

Poloha vleže a na klíně

Novorozenec se zajisté obléká zpravidla nejlépe a nejbezpečněji v leže. Jakmile ale miminko udrží samo hlavičku, pak můžete přejít na polohu tzv. na klíně. Uvidíte, jak se tato změna bude miminku líbit.

Při oblékání si povídejte

Miminku dodává pocit bezpečí známý hlas, který slyšelo již u maminky v bříšku. Proto při jakékoliv manipulaci s miminkem komunikujte a nejlépe od prvního dne jeho života.

Nezapomínejte na kvalitní a nejraději bavlněné oblečení. Správný výběr oblečení pro novorozence se vám vyplatí, oblékání bude bez pláče a vám ušetří spoustu starostí a času.
Užívejte si každým douškem svého novorozeného miminka, společně strávené chvíle plynou jako voda a ani se nenadějete a bude z vašeho voňavého miminka batole a následně školák.

Mrkněte taky na...