Narodí se Vám v brzké době miminko? Už teď je vhodná doba přemýšlet o tom, jestli budete používat dudlík, a pokud ano, jaký vybrat. Na trhu se nachází nespočet výrobců (MAM, Avent, Nuk, Suavinex atd.) a vybírat si můžete podle velikostí, materiálu, tvaru apod.dudlik

Bez dudlíku (někdy se též používá výraz šidítko) se skoro žádné miminko neobejde. Sání jej totiž uklidňuje, a když všechny metody sloužící k utišení drobečka selžou, není zbytí než použít právě dudlík. Miminko se utiší a v klidu odpočívá kdekoliv a kdykoliv. Zastávám totiž názor, že je lepší dát dítěti dudlík, než aby si cucalo třeba palec.

Jakou zvolit velikost?

První kritérium, které byste měli sledovat při výběru dudlíku, je jeho velikost. Vyrábějí se dudlíky pro miminka ve věku 0 – 6 měsíců, 6 – 12 měsíců a 12 – 18 měsíců. Pozor, dokonce se dají sehnat speciální dudlíky pro předčasně narozené děti nebo děti s nízkou porodní váhou!
Může se Vám zdát, že Vám výrobci chtějí vnutit postupně co nejvíce dudlíků, ale tak to úplně není. Ono totiž není vůbec rozumné, aby čerstvě narozené miminko cumlalo dudlík, který je určen například pro batole. Rozdíl ve velikosti pusinky různě velkých dětí je značný, tudíž správná velikost dudlíku snižuje riziko deformace patra či zoubků.

JAký zvolit materiál dudlíku?

Na výběr máte ze dvou přírodních materiálů, silikonu a kaučuku. Dudlíky ze silikonu jsou průhledné, šidítka z kaučuku mají typické žlutohnědé zabarvení a řada z nás si je pamatuje z našeho dětství. Dočtete se, že silikon by měl být trvanlivější, tedy by měl vydržet více než kaučuk. Bereme-li v  úvahu, že by se měly dudlíky z hygienických důvodů a z důvodu růstu dítěte měnit, je to v důsledku asi jedno. Nevíte-li, pro který z materiálů se rozhodnout, nechte vybrat Vaše miminko. Některá mají rády dudlíky z kaučuku, protože jsou o něco měkčí a sání je tak jednodušší, jiná zase preferují silikon.

Jaký zvolit tvar dudlíku?

To je další parametr, který určuje výběr. Koupit můžete klasické dudlíky, které mají tvar kapky, ale také můžete koupit ortodontické neboli anatomicky tvarované dudlíky. Jejich vnitřní část je zkosená a podle výrobců takto tvarované dudlíky zaručují správnou polohu jazyka při sání, čímž by se mělo předcházet různým ortodontickým vadám.
Taky doporučujeme vybírat dudlík podle tvaru jeho štítu (té části dudlíku, která kouká z pusinky). Přednostně vybírejte tzv. děrované dudlíky, jsou vhodnější z toho důvodu, že zajišťují průchod vzduchu a zabraňují tomu, aby se dudlík na pusinku nalepil a způsobil nějaké kožní podráždění. Některé dudlíky nabízejí i různá cvakátka pro jejich uchycení, aby nečekaně nespadly třeba na zem.

Pár rad na závěr:

  • Nekupujte dudlíky v tržnicích či u pochybných prodejců. Materiál dudlíků musí splňovat přísné normy a být zdravotně nezávadný!

  • Po narození děťátka zkuste nejprve (alespoň první měsíc) vydržet bez dudlíku, než se miminko naučí pořádně sát z prsu.

  • Nezapomínejte na hygienu, dudlík pravidelně čistěte a sterilizujte. Když Vám například dudlík spadne na zem, nestačí ho jen olíznout!

  • Pravidelně kontrolujte, zda není dudlík prokousnutý nebo jinak poškozený. Raději ho vyhoďte a neriskujte, že by děťátko mohlo nějakou část nešťastně spolknout.