Brzy přijde opravdový podzim a s ním virózy, nachlazení a typická dětská onemocnění. Máme ještě šanci jim zabránit a chránit před nimi děti? Určitě! Stále ještě můžeme děti otužovat. Jak na to?
Nikdo z nás by nechtěl ze dne na den přestat používat teplou vodu a stále se jen umývat ve studené. Proto musíme i na děti pomalu. Začneme například s oplachováním obličeje studenou vodou. Nejjednodušší to bude po ránu, kdy s dětmi provádíme ranní hygienu. Opláchnutí obličeje studenou vodou děti probere a ještě se připraví na další otužování. Časem můžeme přidat umývání studenou vodou celého předloktí.
Kdo by raději zvolil radikálnější způsob posilování imunity u dětí, a to ve sprše, doporučujeme zase velmi pomalé snižování teploty vody. Děti nemají rády horkou vodu, nevnucujme jim naši oblíbenou teplotu vody, ale dopřejme jim takovou teplotu, která je jim příjemná a zkusme ji o malý stupínek snížit, tím je nezaskočíme, ale vybídneme je k tomu, aby si zvykaly na chladnější vodu a postupně se otužovaly.
Od malinka koupeme děti ve vodě, jejíž teplota se blíží teplotě těla. Všimli jste si, že horká koupel není dětem příjemná? Cachtají se děti ve vaně tak dlouho, až je voda úplně chladná? Nevadí, prospívá jim to a ještě se otužují. Není samozřejmě vhodné chladnou koupel dětem nutit, ale je dobré začít právě u teploty vody, která jim vyhovuje a nevnucovat jim připouštění teplé vody. Až jim teplota vody bude nepříjemná, samy si řeknou.
Jelikož se blíží chladnější měsíce, už se možná připravujeme na to, že budeme muset přidat dětské oblečení. Ano, dbáme na to, aby děti měly suché ponožky, nezůstávaly ve vlhku, ale nenutíme jim teplé svetry, mikiny a šálu, když o to nestojí. Ony samy cítí, v čem jim je příjemně a až jim bude zima, samy si řeknou. Tímto způsobem je také naučíme řešit vlastní problémy. Vnucováním našeho řešení jejich problému, který ony samy za problém nepovažují, jim bereme možnost se rozhodovat a naučit se hledat vlastní řešení.