rýma

Každé dítě je jiné a to platí i v případě smrkání. Některé se naučí smrkat již v útlém věku, například v roce a půl a některé chodí už nějaký ten pátek do školky a stále smrkat neumí, plný usoplený nos jim nevadí a rozhodně to nemají v plánu ani zkoušet.

Je to jen na rodičích, kdy se budou snažit dítko naučit smrkat, jak mu to vysvětlí a zda vůbec. Kdy je ten správný čas začít? Jaká jsou případná rizika, pokud se smrkání nijak neřeší a děti rýmu vtahují do sebe? Máme pro vás odpovědi i pár zaručených rad, jak naučit děti smrkat.

Rýma je nejčastějším respiračním onemocněním u malých dětí. Pokud se dítě nenaučí smrkat včas a bude hleny vtahovat do sebe, může to způsobit vážnější komplikace nebo se infekce dostane do dolních cest dýchacích a může se z toho vyvinout zánět průdušek apod.

Jak se tedy připravit na smrkání u dětí?

Rozhodně začněte s učením, když je dítě zdravé a v dobré náladě. Ne, když je podrážděné, unavené a plné rýmy, to s vámi určitě nebude chtít spolupracovat. Nejdříve je důležité naučit dítě foukat ústy, například do píšťalky nebo do papírku na stole. Poté mu vysvětlit, že nyní se bude foukat nosem, může například fuňet jako ježek nebo troubit do kapesníku jako slon nebo se osvědčilo zamlžovat zrcadlo nosem. V dalším kroku můžete vysvětlit foukání jen jednou dírkou.

Kroky, jak naučit dítě smrkat

  • Spolupracovat s vámi bude jen zdravé dítě s dobrou náladou.
  • Lékaři i ostatní odborníci se shodují, že nejlepší je začít co nejdříve, klidně i od 15-tého měsíce dítěte.
  • Můžete zkusit foukání na vodní hladiny ústy.
  • Když už umí foukání ústy, můžete přejít na učení foukání nosem.
  • Foukat by se dítě mělo naučit jen jednou nosní dírkou, kdy je zaručen dostatečný tlak při smrkání.
  • Nezapomeňte na něco za odměnu, mějte vždy po ruce nějakou drobnost co má dítě rádo nebo jej motivujte barevnými dětskými kapesníčky.
  • Kontrolujte si, zda dítě smrká doopravdy nosem nebo to na vás jen hraje a fouká do kapesníku ústy.

Když vás překvapí rýma, jednoduše se vydejte do lékárny, kde vám poradí, jaké účinné kapky proti rýmě pořídit, aby byly vhodné speciálně pro věk vašeho dítěte.

Pokud se jedná o rýmu u velmi malých dětí a kojenců, můžete sáhnout po solných roztocích, odsávačky nebo nosní sprchy. Vždy je dobré se poradit s dětským doktorem nebo lékárníkem.