koronavirusV posledních dnech je koronavirus jedno z nejvyhledávanějších slov na internetu po celém světě. Není snad nikdo, kdo by toto slovo ještě nevyslovil, a to včetně dětí. Od včerejšího dne totiž platí uzavření všech základních, středních, vyšších a vysokých škol. Dále je zákaz všech představení, festivalů, koncertů a shromažďování lidí nad počet 100.

Koronavirus – COVID – 19 je nový virus, který se objevil na konci roku 2019 v Číně. Jde o velice infekční onemocnění, které se přenáší kapénkami a tělesným kontaktem. Toto onemocnění zasáhlo téměř celý svět a šíří se neskutečnou rychlosti. V České republice se první 3 případy potvrdily 1. března 2020 a od té doby počet nakažených stoupá. Doposud (11.3.2020) se počet nakažených bedlivě hlídá a od každého nakaženého se dohledávají osoby, se kterými byli nakažení v kontaktu a nařizují se domácí karantény.

Jaké má onemocnění COVID – 19 příznaky?

Mezi prvními příznaky jsou horečka, velká únava a dušnost, následně se přidá suchý a velmi dráždivý kašel, může být i bolest kloubů a svalů. U některých se objeví i nekontrolovatelný třes. Mnohdy lze příznaky onemocnění zaměnit s klasickou chřipkou. V závažnějších případech může nemoc napadnout i plíce a propukne tak zápal plic. V některých případech selhávají ledviny a může dojít i k selhání ledvin a následné smrti.
Ano, COVID – 19 může být i smrtící.

Jediným možným způsobem, jak momentálně koronavirus v těle jednoznačně určit, je krevní test. Intenzivně se pracuje na vývoji efektivnější a snadnější metodě testování.

Jak se koronavirus léčí?

Na koronavirus zatím bohužel neexistuje žádný lék. Je potřeba zajistit dostatek antipyretik a dát tělu čas, aby vir z těla odešel.
Na počátku epidemie byl každý nakažený převážen na izolaci do nemocnice, nyní se přistupuje i k domácí léčbě, a to v případě, že má nemoc hladký průběh. V závažných případech je zapotřebí kyslíková medikace, mnohdy i napojení na plicní ventilátor. Není pravdou, že širokospektrá antibiotika zaberou, ty jsou na virové onemocnění zcela neúčinná!

Za opravdu vyléčeného lze považovat člověk, který má 3 po sobě jdoucí negativní krevní testy.

Dnes už se ví, že každý organismus nese nákazu koronavirem COVID – 19 odlišně. Někdo o onemocnění téměř neví, někomu se horečky nedají ani srazit a někomu opravdu COVID – 19 může způsobit selhání plic, které může vést až k smrti. Nejohroženější skupina jsou chronicky nemocní lidé a lidé nad 60 let.

Je zapotřebí tedy dodržovat hygienické návyky – dostatečně a často si mýt ruce, nenavštěvovat zbytečně velké shromáždění lidí a nesahat si do obličeje.

Vyhlášení pandemie

Světová zdravotnická organizace WHO vyhlásila 11.3.2020 stav pandemie, nemoc zasáhla už téměř všechny kontinenty, na světě je několik desítek tisíc nakažených. Je zapotřebí opravdu dodržovat jasná nařízení spojené s možnou nákazou, ať už jde o uzavření škol, dodržování domácí karantény a hlášení jakýchkoliv příznaků spojených s tímto onemocněním.

Vláda České republiky situaci řeší každý den, kdy svolává bezpečnostní radu státu a zde rozhodují o aktuální situaci. Situace se nevyvíjí moc dobře, avšak s opatřeními jsme jako republika prý napřed. Nejdůležitější je zachovat klid, používat selský rozum a hlavně nešířit paniku. Stres totiž zásadně negativně ovlivňuje naše zdraví, a to je v boji s touto nemocí to nejdůležitější!