dítě lyžeKaždé dítě je individuální a nedá se s jistotou říct, který věk pro učení lyžování bude nejvhodnější. Hlavní je jim tento úžasný sport nezprotivit.


Kdo naučí dítě lyžovat je také rozdělené na dva tábory. Půlka rodičů raději volí rekvalifikovaného instruktora, který ví, jak děti naučit lyžovat, jak jim to správně vysvětlit, aby to pochopily a nedělaly chyby. Druhá půlka rodičů si své děti raději naučí lyžovat sama, ale otázkou zůstává, zda správně. Většinou je naučí stejné chyby, které dělají sami. Učí je to tak, že si je přivážou na provaz, dítě jemně popostrčí z kopce a křičí mu za zády: „Zatoč doleva, zatoč doprava, koukej před sebe, pokrč kolena,…“ Dítě je samozřejmě ve stresu a provaz, který má přivázaný za zády ho nutí se zaklánět a takový zlozvyk se pak špatně odnaučuje.

Kdy je ten správný čas začít s výukou lyžování?

Není přesně stanoveno, odkdy je nejlepší začít děti učit lyžovat. S prvními lyžemi je můžete seznámit klidně už ve dvou letech, ale o výuku lyžování vlastně nepůjde. Jen mu ukážete, jak je to legrační se takto pohybovat na sněhu. Další rok, bude-li dítě chtít a bude mít v pořádku kyčle, ho klidně můžete vzít do lyžařské školičky. Stačí o tom doma jen mluvit nebo samo dítě vidí na svahu své rodiče, jak lyžují a rádi by to taky zkusily. To je ten správný a nenásilný čas to zkusit. Pokud k tomu ale zatím dítě nedospělo, nenuťte ho, může mu být třeba 6 let, a i tak může mít strach to zkusit. Vezměte ho například jen na boby vedle lyžařského svahu, kde se učí lyžovat jeho kamarádi, to by měla být ta správná pozitivní motivace.

Když mu poprvé nasadíte lyžáky a lyže na nohy, bude to pro dítě velký rozdíl oproti normálním botám. Zpočátku ho můžete jen tak táhnout po sněhu, aby si vyzkoušelo, jaké to je mít na nohách lyže. Můžete ho táhnout za hůlku nebo tlačit, až se dítě poprvé posune samo na lyžích, můžete ho zkusit vzít na malinký kopeček. Nezapomeňte však, že lyžování pro něj musí být hra a zábava. Jakmile se vám bude zdát dítě unavené nebo nešťastné, tak mu sundejte lyže a běžte stavět třeba sněhuláky.

Zpočátku je dobré dítě naučit přenášet váhu a jezdit pluhem. Ukažte mu to například na sobě, jak se pluží a snažte se mu vysvětlit, jak se pluhem má zastavit. Dítě si zkusí, co se stane, když dá špičky k sobě a paty od sebe. Časem dítě zjistí, jak se dá zastavit a jak ovládat své nožičky.
Nastal čas ho vzít na mírný kopeček, můžete si dítě vzít mezi své lyže a držet ho za pas. Pokud se na to necítíte, je dobré dítě svěřit do lyžařské školičky.

Nezapomeňte na to, že třetí den bývá kritický. Měli byste si dát pauzu, jít se jen projít nebo si užívat jiné zimní radovánky.

Výuka v lyžařské škole

Pokud dítě dáte do lyžařské školičky, rozhodně neuděláte chybu!
Instruktor dokáže dítě zabavit, aby ho lyžování bavilo. Hlavně mu to umí řádně vysvětlit a dítě si před ním nedovolí brečet nebo se vztekat. Má před ním přirozený respekt, což se u většiny rodičů říct nedá, přiznejme si to. Vhodnou motivací je také zdravá soutěživost, pokud se dítě učí lyžovat v kolektivu, napodobuje kamarády a chce umět to, co ostatní.

Ať už jste se rozhodli pro samovyúku nebo pro lyžařskou školu, dbejte hlavě na to, aby se dítě na lyže těšilo. U tohoto sportu je to velmi důležité!

Nejnovější články na Bizy-bee