Čas letních prázdnin se nezadržitelně blíží a vy asi jako každý rodič plánujete, jak dětem naplánovat čas, aby se ani na chvíli nenudily a aby měly o zábavu postaráno.

Ano, nějaký čas vyplní společná rodinná dovolená, nějaký ten den vypomohou hlídací babičky, které budou mít vlastní program, k dispozici jsou nejrůznější tábory či příměstské programy. Dva měsíce prázdnin jsou ale přeci jen dlouhá doba. Rozhodli jsme se vám sepsat pár tipů, jak si společně čas užít, a tak nezažívat žádnou nudu.

Venku je dětem stejně nejlépe

Venku na vzduchu si děti užijí čas stejně nejlépe. Kromě bazénového koupání a návštěvy různých hřišť kolem vašeho bydlení je spousty možností, jak čas využít.

Nejrůznější výlety do přírody

Sbalte svačinu do batohu a vyražte s dětma jen tak do přírody. S sebou můžete vzít encyklopedii a poznávat různé věci – květiny, kameny, houby. V přírodě je tolik nových věcí a zvířat, které děti ještě neviděly. Těch nejrůznějších brouků, motýlků. Dopřejte dětem volnost v přírodě, na tu během školního roku není moc času.

Stanování

Obrovským dobrodružstvím pro děti může být kempování. Vezměte stan a vyberte si v České republice z přibližně 500ti kempů, kde můžete stanovat, a kde budete mít určité zázemí. Například na stránkách „dokempu.cz“ si můžete ověřit dostupnost a vybavení kempu, stejně tak jako ceníky a hodnocení. Sami uvidíte, že o tomto zážitku budou děti ještě dlouho vyprávět.

Stopovaná

Nevím, jak vy, ale my jsme tuto hru jako děti zbožňovaly. Jde o zábavnou hru, kde se děti mohou přiučit nové věci, zaskotačí si a dobře se pobaví. A jak se tato hra vůbec hraje?

Vyberte trasu, na kterou rozmístíte předem připravené papírky s úkoly. Na trase vyznačte šipky nebo pověste fáborky ve směru cesty a tam, kde budete nechávat papír s úkolem, tam udělejte specifickou značku. V cíli připravte malé překvapení v podobě pokladu, pamlsku nebo jiné odměny (fantazii se meze nekladou).
Půjde o hru, kterou se děti skvěle zabaví, protáhnou své tělo a zažijí skvělou zábavu.

Nemáte-li dostatek inspirace, co dětem vymyslet za úkoly, tady máte pár tipů:

 • postavte malý příbytek pro broučky
 • spočítejte, kolik kolem sebe vidíte stromů
 • najděte 3 různé rostliny a pojmenujte je
 • řekněte 5 zvířat, které můžete najít v lese
 • udělejte 10 dřepů s výskokem
 • udělejte z šišek kruh a trefte se do něj 3x kamínkem
 • řekněte básničku
 • udělej 15 žabáků
 • v okruhu 10 metrů si zahraj na schovku

Koupání

V létě děti stoprocentně ocení, že se mohou vyřádit ve vodě. Nemusíte vždy utrácet spoustu peněz na koupalištích, vyražte třeba na přírodní koupaliště nebo do přírodních vod, kde se žádné vstupné neplatí. Nezapomeňte s sebou sbalit svačinu a píti, u vody dětem vždy vyhládne.

Cesta vláčkem

Zapojte fantazii a vymyslete dětem třeba celodenní výlet vlakem. Určete si cíl, který může být i několik kilometrů od nádraží (samozřejmě záleží na věku dětí).

Pokud nechcete jezdit vlakem, pak můžete sednout na kolo a vyrazit na kole, děti potřebují pohyb a kolo je skvělý způsob, jak vybít energii.

Hry na doma – například za špatného počasí

Ne vždy se vám poštěstí, že můžete strávit celý den venku. Proto mějte připravenou zábavu i na doma. Příjemnou zábavou může být pro děti:

 • tancování – udělejte doma diskotéku
 • deskové hry – člověče nezlob se, double, pexeso, domino
 • knihy – i listování knihami a encyklopediemi může být velká zábava
 • pomoc v kuchyni – mnoho dětí miluje, může-li pomoci mamince v kuchyni, nechte děti pracovat s vámi

Nezapomínejte však i na to, že děti se mají učit zabavit i samy. Rozvíjí si tím fantazii, své schopnosti a kreativní myšlení.

Samy, jako mámy, víme, že vymyslet přesný plán prázdnin dá fakt zabrat. Zkuste se ale i na čas letních prázdnin těšit. Je to čas, kdy trávíte čas jako rodina a pokud máte zrovna děti u babiček či na táboře, užijte si ten volný čas jen při sebe. Však si ho po tom celoročním zápřahu také zasloužíte.

Mrkněte taky na...