letadlo dětské světloZařizujete pokojíček pro své miminko nebo se chystáte pořídit pracovní stůl svému předškolákovi a váháte nad tím, jaké osvětlení vybrat? V tomto článku vám poradíme, jak vybrat to nejvhodnější stropní dětské světlo, ale i lampičku na stůl.

Stejně jako berete ohled na věk dítěte při výběru postýlky, je třeba jej mít na zřeteli při výběru osvětlení dětského pokoje. Když vyberete špatně, můžete začít šetřit na brýle...čtení při špatném osvětlení totiž jak je známo očím vašich dětí příliš neprospěje.

Na co si dát pozor při výběru dětského osvětlení

Je třeba si uvědomit, že pokud zvolíte špatná dětská světla, může vaše děti bolet hlava.

Světla pro předškoláky

EG 31638Dobré světlo využijí už děti v předškolním věku například při kreslení nebo skládání puzzle. Pro malé děti můžete pořídit např. noční lampičku, která se dá připevnit na zeď nebo stolek, aby ji v noci, když půjdou na záchod nepřevrhly. Na trhu jsou také lampičky s čidlem, které se samy rozsvítí při detekci pohybu, ale je potřeba je šikovně umístit, aby se vám nerozsvěcely v noci při každém pohybu dítěte, a tak jej naopak nebudily. Při výběru je třeba zvážit i výšku umístění lampy, aby nesvítila dítěti přímo do očí.

Světla pro batolata

EG 83829

Malé děti v noci rády cestují ze své postýlky k rodičům, a proto je dobré umístit do chodby nebo pokojíčku např. LED světlo do zásuvky, nebo světlo s čidlem, které se rozsvítí, když se dítě posadí, aby nespadlo třeba z postele nebo ze schodiště, a aby vidělo na dveře na záchod, když už nemá plenky.

Lampičky pro školáky

Školáci tráví hodně času čtením a psaním, a k tomu potřebují dostatečné osvětlení. Proto potřebují více svítidel. Nad pracovním stolem by určitě váš školák neměl mít jasně svítící zářivku, ale spíš mírné teplé světlo, protože z ostrého světla by je bolely oči a rychle by se unavily. Ideální jsou stolní lampičky s kloubovým ramenem, díky kterým si děti mohou světlo přizpůsobit a nasměrovat podle potřeby. Dobrou službu vám prokáže také lampička na klip na čtení, kterou můžete připevnit k hraně stolu nebo jiného nábytku a mít jistotu, že nespadne. Samotná stolní lampa na pracovní stůl nestačí. Je třeba také centrální osvětlení - stropní svítidlo. Dobrým řešením je stropní kolejnice, po které se může pohybovat i několik svítidel. Pokud máte pocit, že jen lampička a lustr nestačí, můžete přidat ještě nástěnné osvětlení. Pokud váš školák rád čte v posteli, nezapomeňte ani na lampičku na nočním stolku.

Žárovky do dětských svítidel

Do noční lampičky se hodí LED žárovka, která nevydává nepříjemné ostré světlo, nezahřívá se a tak se díte nespálí, když na ni omylem sáhne. Na pracovní stůl starších dětí je vhodná zářivka, která osvětlí větší plochu. Pro stropní svítidla - lustry - se hodí úsporné žárovky.

Mrkněte taky na...