Jak si vyrobit roušku doma

Koronavirus se v současné době stává celosvětovým problémem. Snad každý z nás momentálně řeší, jak se před tímto novým virem chránit.

Ochranné pomůcky jsou nyní velmi nedostatkovým zbožím. Proto se projevila vynalézavost českého národa a lidé si začali vyrábět roušky svépomocí. Možností máme hned několik.

Tipy na výrobu roušky svépomocí

Nabízíme Vám pár jednoduchých typů, jak si ochranu úst i nosu vyrobit doma.

Vlhčené ubrousky

Jednou z mnoha možností je velmi rychlá výroba z vlhčených ubrousků, které zakoupíte v jakékoliv drogerii nebo supermarketu. Tento ubrousek si třikrát přehnete a poté zastřihnete kraje. Po rozložení Vám tak vzniknou otvory pro uši. Pak už stačí roušku jen nasadit na obličej.

Kuchyňské utěrky

Roušku si můžete vyrobit také z obyčejných papírových kuchyňských utěrek. Utrhněte si dvě utěrky, položte je na sebe a poskládejte jako harmoniku. Pak už stačí na oba konce připevnit gumičku a rouška je hotová. Gumičky si dejte za uši a roušku roztáhněte přes obličej tak, abyste zakryli zároveň nos i ústa.

Sáčky do vysavače

Další možností, jak si vyrobit roušku bez nutnosti šití, je použít jako materiál sáčky do vysavače.
Ze sáčku si stačí vystřihnout čtverec o rozměrech 20x20 cm. Všechny čtyři rohy pak trochu přehněte směrem do středu čtverce, tak aby Vám vznikl prostor na vložení obyčejné gumičky. Každý roh s vloženou gumičkou pak připevněte sešívačkou. Dále připravte na roušce tři sklady, které také na každé straně připevníte sešívačkou. Rouška je hotová.
Dvě gumičky na jedné straně roušky pak navlečte na jedno ucho, druhé dvě gumičky na ucho druhé. Roušku pak patřičně narovnejte na obličej.

Šití z čisté bavlny

Velmi praktické je také ušít si roušku z bavlněné látky, která se dá po sterilizaci používat stále dokola. Na internetu můžete najít několik střihů. Záleží jen na Vás, jaký střih Vám bude nejvíce vyhovovat.

Asi nejjednodušším modelem, který zvládnou i méně zdatné švadlenky, je již zmiňovaný čtverec o rozměru 20x 20 cm. Nejprve musíte zašít kousek vrchní i spodní části vystřiženého čtverce látky. Poté látku poskládáte opět jako harmoniku. Na kratších stranách pak vytvoříte tunel na provlečení gumičky, zašijete a máte hotovo.

Je tu i možnost, jak bavlněnou roušku trochu vylepšit. Stačí vytvořit z bavlněné látky jakousi kapsu, do které pak můžeme vkládat filtr. Jako filtr může posloužit papírový kapesník, papírová kuchyňská utěrka nebo i kousek sáčku do vysavače. Po použití pak stačí filtr vyjmout a vyhodit, roušku pak vysterilizovat a vložit filtr nový.

Možností je opravdu hodně. Je jen na Vás, jaká varianta Vám bude vyhovovat. Doufáme, že Vám pár praktických rad přijde vhod a usnadní Vám současnou nelehkou situaci. Věřte, že nošení jakékoliv ochrany nosu a úst, má opravdu význam. Chráníte tak nejen sebe ale i své okolí. Za tu chvilku jednoduché práce to přeci stojí. Hodně zdraví nám všem!

 

Mohlo by Vás také zajímat