prvňáček

Důležitá životní etapa není složitá pouze pro děti, ale také pro rodiče, a proto je důležité táhnout za jeden provaz a být tým, který společně zvládá první školní krůčky.

Příprava už od školky

České předškolní vzdělávání je naštěstí na velmi vysoké úrovni. Poslední předškolní ročník je celý věnován praktické přípravě na školní vzdělávání. V mnoha mateřských školkách probíhají takzvané školní dny. V takových dnech je školkový režim zcela přizpůsoben tomu školnímu. Děti tak poznávají, co je vlastně čeká. Stejně tak mnoho základních škol spolupracuje s mateřinkami a umožňuje návštěvy svých prostor pro předškoláky. Program je často velmi bohatý od klasické prohlídky školy přes sportovní hry až po výtvarné či praktické činnosti, kam jsou zapojeni i žáci školy.

Zlatá střední cesta

Také celá řada rodičů systematicky připravuje své dítko na nástup do školy. Různé pomůcky, časopisy a doplňovačky, které pomáhají poznávat čísla, písmenka a logické myšlení jsou velkým pomocníkem. Mnoho malých předškoláků již před začátkem školy dokáže číst a psát. Další rodičové nechávají novému systému volný průběh, a tak nějak hodí své dítě do vody, aby se naučilo plavat. Co je vlastně správně?

Psychologové i pedagogové se shodují na zlaté střední cestě. Své dítě nijak nestresujte nástupem do školy, ale naopak jej motivujte a dodávejte mu potřebnou odvahu do nové životní etapy.
Jako motivaci nepoužívejte „strašení“ domácími úkoly, ani novými povinnostmi. Stejně tak není vhodné děti až příliš konejšit a nechávat je v pocitu, že ony všechno zvládnou a budou nejlepší. Asi nejlepší startovní pozici pak mají děti, které jsou zvyklé se pohybovat v kolektivu svých vrstevníků, znají sociální role a jsou tak „otrkané“ ve světě mimo svou rodinu, tyto děti umí snadněji přijmout nový řád a naučí se v něm rychle orientovat.

Nástrahy školního života

S novým školním rokem přichází obrovská změna každodenního režimu, která s sebou nese mnoho doposud nepoznaných a mnohdy stresujících situací. S těmi si bude muset dítě i rodiče poradit.
K takovým situacím patří obavy ze selhání nebo nepřijetí do odlišného dětského kolektivu, samostatné docházení nebo dokonce dojíždění do školy a mnoho dalších. Vaše dítě si bude muset zvyknout, že mu nejste po ruce kdykoli je potřeba a zádrhely každodenního života se bude muset naučit řešit samo.

Do dětského světa přichází nové autority paní učitelky, paní vychovatelky z družiny, školníka a mnoha dalších školních zaměstnanců. Všichni tito lidé budou ovlivňovat vaše dítě a budou chtít, aby dodržovalo nastavená pravidla – školní řád. Změn bude na jednu malou hlavinku opravdu hodně. Proto pro své děti buďme oporou a majákem, ke kterému se budou moci s důvěrou obracet. Prvních pár týdnů bude pro všechny doma třeba obtížnější, ale jistě pomohou i příklady z vašeho dětství, které dítě povzbudí.