imunita

Ale někteří odborníci se shodují, že příčina může být i díky vládním omezením kvůli covidové situaci, především nošení roušek a zavírání škol a školek, kdy si děti nemohli přirozeně získávat imunitu.

Když se děti pravidelně stýkají s větším kolektivem, jsou pak více náchylnější k různým nemocem, a proto se není čemu divit, jestli už vy máte kolotoč nachlazení a chřipek letos za sebou. Ale i přesto je dobré děti vystavovat kolektivu, získávají si tím postupně kolektivní imunitu. Zavírání doma ničemu nepomůže, potom může být návrat do školních zařízení o to horší.

Co může dále způsobovat časté nachlazení?

Malé děti potřebují velkou dávku vitaminů a spánku. Často tomu ale tak není a zjišťujeme, že děti jedí nekvalitní stravu, samé smažené jídlo, místo pestrého jídelníčku, v podobě ovoce a zeleniny. Děti musí mít také kvalitní spánek a volný čas trávit na čerstvém vzduchu. Jak to tedy vymyslet, aby si naše děti užili období od podzimu do jara ve zdraví?

Myslet s rozumem

Pro začátek stačí použít selský rozum a vlastní rodičovský instinkt. Děti musí být vhodně oblečeny, jak to počasí vyžaduje, nesmí být moc nabalené, pak by se mohli potit, ani jim nesmí být zima. Není dobré trávit čas sami doma, pokud jsou děti zdravé, měli by navštěvovat kolektivy, kde jsou i cizí děti. Se sportem také opatrně, dostatečný pohyb je na místě, ale dítě se nesmí abnormálně zatěžovat.

Pohyb na čerstvém vzduchu je pro děti velmi přínosný, především z hlediska posílení imunity. Pokud dítě přihlásíte na nějaký sport, který se mu zalíbí, osvojí si návyky a mohou mu vydržet až do dospělosti.

Mimo sportovní aktivitu, je také pro děti velmi důležitý kvalitní spánek. Zjistěte, zda spí dítě na kvalitní matraci. Měla by se měnit každých 5 – 10 let. Děti by se před samotným spánkem neměli koukat do tabletu, či mobilů a sledovat TV, minimálně 2 hodiny před ulehnutím ke spánku. K večeři připravujte jen lehce stravitelná jídla, která je nebudou tížit v žaludku.

Dalším důležitým kritériem, jak posílit imunitu u dětí je dostatek kvalitních vitaminu. Můžete je nalézt v některých potravinách, jako je kysané zelí, nejlépe domácí, které obsahuje velkou dávku vitaminu C. Můžete vyrobit domácí rakytníkový sirup, který je bohatý na vitaminy A, C, D, F, K a vitaminy skupiny B.