Depositphotos 10548062 originalCelá Evropa se potýká s epidemií spalniček, nejinak je tomu i v České republice. Nejhorší stav je dle počtů případů v Rumunsku, ale ani v České republice se nedaří zastavit šíření nemoci.

Nejhorší stav je v Praze, kdy kvůli epidemii spalniček musel být uzavřen i urgentní příjem. V Praze je doposud 23 známých případů, v Libereckém kraji pět a v Pardubickém zatím jeden. Mezi nakaženými jsou nejen děti, ale i dospělí.

Co jsou spalničky?

Jde o infekční nákazu, která může vést především u dětí až k úmrtí. Projevy jsou následující: horečka, kašel, rýma, zánět spojivek a po několika dnech těchto obtíží se přidá i vyrážka. Neprodleně při těchto příznacích informujte svého lékaře.

Proti spalničkám se očkuje společně s příušnicemi a zarděnkami kolem 15. měsíce věku dítěte a druhá dávka očkování se aplikuje nově mezi 4.-6. rokem života. Ten, kdo spalničky prodělal, má zajištěnou doživotní imunitu proti této nemoci. Je třeba mít ale na paměti, že při prodělání spalniček mohou nastat komplikace jako je zápal plic, zánět mozku i bakteriální infekce.

Právě probíhající epidemie spalniček

Vysoce infekční a tudíž nakažlivé onemocnění se ve více jek polovině případů importovalo z Ukrajiny. Proto není potřeba panikařit, jde s největší pravděpodobností o zavlečenou epidemii, nejde o epidemii vzniklou přímo na našem území.

Podle předsedy České vakcinologické společnosti je proočkovanost na našem území vysoká, i když se v posledních letech můžeme setkávat s odporem proti očkování. Právě očkování MMR vakcínou Priorix, která obsahuje mimo jiné i právě viry spalniček, je v dnešní době matkami odsouváno na pozdější věk nebo dokonce odmítáno úplně.
Není třeba se úplně znepokojovat. V loňském roce propukla epidemie spalniček v Moravskoslezském kraji (130 případů) a dalo se ji celkem dobře zvládnout.

Klesající důvěra v očkování

Je zcela možné, že epidemie spalniček se začne vracet čím dál častěji. Opravdu totiž klesá důvěra v samotné očkování, anebo obavy z možných reakcí, které údajně mohou způsobovat i zpomalení dětského vývoje u daných jedinců. Samotné očkovací látky mají spoustu „přímesí“, které rodiče malých dětí odmítají ládovat do dětí.

Je třeba si ale uvědomit, že reakce na očkování (zvýšená teplota, horečka, nespavost či plačtivost a další) je vlastně v pořádku. Nastartuje imunitu jedince a tím tvoří protilátky. Další látky obsahující očkování děsí některé rodiče, je třeba ale opravdu zvážit daná rizika, když dítě nenaočkuji. Pak je třeba smířit se s možnou nákazou a také nést odpovědnost za šíření nemoci.

Někdo může namítnout, že očkování není stoprocentní a nakazit se může i naočkovaný jedinec. Ano, toto je pravda, ale kolik takových případů je?

Možnost zjištění hladiny protilátek

Nejste-li si jisti, zda máte v těle dost protilátek a chcete se nechat raději znovu naočkovat? Nejdříve si nechte zjistit hladinu protilátek v těle. Obraťte se na svého obvodního lékaře, a to především, jste-li v možném nebezpečí nákazy.

Mrkněte taky na...