Depositphotos 36646171 originalDěti potřebují mít možnost, aby byly sami se sebou. Není nutné za každou cenu vyplnit různými aktivitami volný čas vašich dětí.

Děti potřebují také vlastní prostor, naučí se tak sami si hrát, rozvíjí svou představivost, a hlavně se naučí vymyslet si zábavu.

Jak ovlivní nuda vývoj dítěte

Připravujete-li zábavu a program pro své dítě od A do Z, pak riskujete, že mu nastavíte pocit, že jej prostě vždy někdo zabaví a především, že dostanou jasné instrukce, co mají dělat.

Rozhodně nemusíte mít pocit viny, jestli se vaše děti někdy prostě nudí. Věřte, že je to pro jeho i vaše dobro. Vaše dítě se bude díky troše nudy také zdravě vyvíjet. Počítejte s tím, že při vytváření vlastní zábavy může dojít k vytvoření nepořádku, ale to k tomu prostě patří. Stanovte si pravidla, která by dítě mělo dodržet. Počet vytažených hraček, prostor, kde si hraje a podobně.

Stačí málo, vlastně jen trocha prostoru

Aby se správně rozvíjela dětská fantazie, představivost a dovednosti, chce to použít různé materiály a pomůcky. K těm určitě patří třeba deky, koš na prádlo, fotoaparát, lupa nebo různé kostky. Takový bunkr z dek nebo pirátská loď z koše na prádlo dokáží zabavit na hodně dlouho. Samozřejmě je potřeba rozlišit věk dítěte a k tomu přizpůsobovat také použité pomůcky.

Proč by se tedy mělo dítě nudit?

    • Samostatné hraní

Hraní nápodobou, tedy hraní na něco. Děti rády napodobují činnost dospělých. V kuchyňce pro vás uvaří oběd, hraní na tatínka opraváře a mnoho dalších.

    • Vynalézavost

Pro děti bude mnohem zábavnější, když si budou moci svou hru vymyslet sami.

    • Tvoření

Při tvoření nechte děti, aby si samy určily, co a jak budou tvořit. Nepotřebují neustálý dozor.

    • Rozvoj důvěry

Dítě si díky samostatné hře vybuduje důvěru v sebe samo, ale také ve vás, protože mu dáte prostor.

    • Soustředění

Naučit se soustředit patří k nejdůležitějším schopnostem pro budoucí život.

Chcete spokojené dítě? Nechte jej aspoň chvíli o samotě!

Pokud toužíte po vyrovnaném dítěti, které se dokáže samo zabavit, nechte mu jeho osobní prostor. Věřte, že odložit dítě k telefonu nebo tabletu mu nic nepřinese, ba naopak. Dopřejte vašemu dítěti prostor a pomozte mu poznat samo sebe, určit své hranice a najít své oblíbené hry. Díky tomu můžete také vy pozorovat, co vaše dítě opravdu baví a jakým směrem jej případně vést, aby své oblíbené dovednosti mohlo rozvíjet.

Nejnovější články na Bizy-bee