dietaProč jsem se vlastně rozhodla jít do KetoDiet? Po druhém porodu už se mi nepodařilo zhubnout jako po tom prvním. Nemyslím, že bych byla vyloženě tlustá, ale co si budeme vykládat, mám kejtičky a pořádný zadek. Navíc jsem léto promlsala s nanuky a jinými dobrotami, takže místo toho, abych díky dostatku ovoce a zeleniny zhubla, šlo to spíš nahoru. Takže po létě mám 2 kg nahoře. Dlouho jsem se nevážila, a tak mě pohled na váhu dnes docela vyděsil. Vždycky jsem cvičila.

Poslední dobou už zbýval čas na dvakrát týdně K2 - indoor walking, ale v létě jsem přestala i s ním. Od září se zase chci vrátit k powerjóze, až se obnoví lekce. Každopádně je na čase začít opět něco dělat. A pouhé cvičení na mě už nemá moc efekt.

mačingová dietaDržela už jsem různé diety, a osobně mi fungovaly jen dvě - Sugarbusters a dieta podle Mačingové. Obě diety jsou založené na nízkém příjmu cukrů a škrobů (uhlovodanů - karbohydrátů). To opravdu funguje, pokud jste ochotné ze svého jídelníčku úplně vyřadit cukr a většinu příloh. Je to v podstatě racionální výživa. Jí se hodně zeleniny, syrové i tepelně upravované. Nehledí se na tuky, můžou se jíst ořechy (a doporučují se). Obojí je chuťově výborné a můžete je držet i při normálním docházení na jídlo do restaurací. Jen si místo klasických příloh typu brambory, rýže a těstoviny dáváte k masu zeleninu - syrovou nebo teplou. Chce si na to zvyknout, ale po týdnu vám to ani nepřijde.

Kritický první týden bez cukru

Ano, z mých zkušeností stačí překonat první týden, kdy vydržíte bez cukru, pečiva a jiných příloh a máte z poloviny vyhráno. Osobně mi pomohlo i přečíst si knihu Sugarbusters, abych si cukr dokonale znechutila :-) Cukr je v podstatě  psychotropní látka, na které jste závislá jako na čemkoliv jiném. Jen závislost na cukru je společností běžně tolerovaná, protože v cukrovém rauši jedeme všichni :-). Co si ale hodně lidí neuvědomuje, je že "cukry" konzumují i v jídlech, která sladká nejsou - de facto i v těstovinách  a pečivu, které vůbec sladké nejsou. Zhruba po týdnu bez cukrů a škrobů se vám hladina inzulínu v těle upraví tak, že už vás pohled na koláčky a čokoládu nechá zcela chladnými. 

co s tím má společného glykemický index

Celé je to založené na glykemickém indexu potravin, a funguje to takto: poté, co sníte něco, co obsahuje cukr nebo škrob, zvedne se vám v těle hladina inzulínu, aby vám pomohl ty cukry strávit. Problém je ale v tom, že potom nastane hypoglykemický stav, kdy toužíte po sladkém a dalším jídle. De facto vám jídlo typu těstoviny, hranolky, rýže jen zvednou chuť na další jídlo. Když si místo toho dáte maso (vejce) třeba s teplou zeleninou, hladina inzulínu zůstane v normě, a vy jste sytí, ale bez chuti na "sladkou tečku". Diety typu Sugarbusters, Atkins a Mačingové vás naučí přemýšlet víc nad tím, co jíte. Nenutí vás počítat kalorie. Mačingová dokonce tvrdí, že čím víc sníte, tím rychleji zhubnete. Ono to dává smysl - když se přecpete fazolovými lusky, nemáte už na jídlo, natož sladkosti, ani pomyšlení. 

pitný režim je základ

sugarbusters dietaCo si budeme vykládat, nejde úspěšně držet dietu bez dostatečného množství tekutin. Mačingová mě naučila pít teplou převařenou vodu s citrónem (kterou mimochodem doporučuje i čínská medicína). Když jsem pracovala v kanceláři, běžně jsem za den vypila i dva litry. To se s příchodem dětí změnilo. Asi to znáte  - staráte se o to, aby pily děti, ale na sebe zapomínáte. Je na čase začít myslet i na sebe. Nic se nemá přehánět, ale 2 - 3 litry denně se obecně doporučují. Ideálně vody. Výhodou převařené vody s citrónem je, že vám pomáhá odkyselit organismus - budete tedy méně nemocné a nějaká chřipka si na vás jen tak netroufne. U celé řady diet se píše, že jak se dietou nastartuje lymfatický systém, tuky se z těla vyplavují v moči. Proto je potřeba dost pít. 

Tentokrát jsem se rozhodla zkusit KetoDiet, protože co si budeme vykládat, vařit si každý den i několikrát denně (což je u Mačingové standard), teď nestíhám. A ačkoliv jsem s ní poprvé zhubla za ten měsíc 5 kg a celkem dlouho si to udržela (než jsem začla futrovat po večerech sladkosti), podruhé už na mě nefungovala. Sugarbusters by určitě zabrali, ale taky to vyžaduje hodně sledovat, jaký glykemický index různá jídla mají. Takže jsem si řekla, že zkusím něco, co do mě dostane dost bílkovin, abych nepřišla o pracně nabité svaly, a nějakou tu zeleninu už do sebe dostanu, ať v syrovém nebo jiném stavu.

 

 

Mrkněte taky na...