sport pro deti

Zvažujete, jaké sportovní vyžití zvolit pro vašeho potomka, aby neležel doma před televizí nebo neseděl u počítače.Myslíte si, že zrovna váš potomek nemá sportovní nadání? Neházejte flintu do žita, každé dítě v sobě má určité vlohy, jen je potřeba je správně odhalit.

Pravidelným sportem či koníčkem v dítěti budujete disciplínu, zvyšujete výkonnost a pečujete o obranyschopnost organismu. Sportem každopádně nic nezkazíte, můžete jen získat.

Pro dítě je důležitá motivace

Ne každé dítě ocení váš zájem přihlásit ho do sportovního kroužku. Proto je velmi důležitá motivace ve formě společných aktivit. Jděte dítěti příkladem a společně si běžte zaplavat, zahrat badminton před barák nebo zakopat fotbal na blízké hřiště.
Obecně řečeno, je nesmírně důležité v dětech již od ranného dětství vzbuzovat lásku ke sportu. Pokud se vám toto podaří, dítko se bude zlepšovat tím, jak často bude sportovat.

Kdy začít se sportem?

Výše jsme zmínili, že již v ranném dětství. Avšak pokud jste aktivní sportovec již v dobách, kdy je vaše dítě ještě v bříšku, pak na něj lásku ke sportu již přenášíte. Ve většině případů mají děti pozitivní vztah ke sportu vrozený a pak záleží jen na vás, jak jej budete rozvíjet a podporovat. Už první krůčky, první pokusy o běh a skákání znamenají správný směr ke sportu.

Nedáme vám jednoznačnou odpověď na správný výběr organizovaného sportovního kroužku. Platí, že začít se sportem v jakémkoliv věku je správné. Nejdůležitějším faktorem je to, že to musí dítě bavit a nepovažovat výběr sportovního kroužku za trest.

Jak vybrat správný sport?

Ne vždy se vám podaří vybrat vhodný sport na poprvé. Mnohdy se také upnete na daný sport jako rodič z důvodu toho, že je v blízkosti vašeho bydliště nebo proto, že jste ho dělali vy. To však nemusí být rozhodující fakt pro vaše dítě. Dejte také na přání vašeho dítka. Zkuste doma daný sport trénovat, zajděte se podívat na ukázkovou hodinu s vaší ratolestí nebo mu ukázku pusťte v televizi, aby si samo udělalo představu o předvybraném sportu.

A jak zaručíme úspěch?

Nespoléhejte se na to, že když bude vaše dítě provozovat sport od malička, bude z něj automaticky šampion. Být šampion v daném sportu mnohy záleží na dalších faktorech, jako například velké finanční náklady. Další faktor je čas. Vychovat špičkového a profesionálního sportovce přináší i obrovskou časovou obět pro rodiče.

Pamatujte především na to, že dítě má dělat sport s radostí a láskou, především pro potěchu. Pak bude dosahovat i lepších výsledků než v případě, že bude sport vykonávat s nechutí pro vaši radost.

Mrkněte taky na...