Patříte i Vy mezi rodiče, kterým již brzy nastoupí dítě do první třídy? V tom případě si přečtěte pár rad a postřehů, aby přechod ze školky do školy byl co nejméně stresující a náročný. Dozvíte se tedy, jak toto sice poměrně krátké, ale důležité období změn dětem (a v důsledku i Vám) co nejvíce ulehčit a zpříjemnit.letni skolka

Děti sice absolvovaly zápis do první třídy, avšak od tohoto okamžiku již uběhla nějaká doba (zápis zpravidla probíhá v měsících leden a únor). Právě teď v srpnu nastává správný čas Vaši ratolest připravit na září, kdy už opravdu začne „chodit do školy“. Možná, že jste už na začátku prázdnin, kdy se dítě rozloučilo se školkou, spolu již školu trochu probírali, ale uvědomte si, že děti nemají stejné ponětí o čase jako my dospělí. To, co jste mu řekli před dvěma měsíci, teď pro něj může být už dost vzdálené, proto buďte trpěliví a znovu a znovu odpovídejte na otázky, které dítě ohledně zahájení školní docházky má. Dítě se tím určitě uklidní a odbourá se i případný stres, který s vědomím „vstupu do neznáma“ může mít.

Jeden ze zásadních rozdílů mezi školkou a školou je bezesporu disciplína a řád, které už škola po dětech vyžaduje. Budoucímu prvňáčkovi s tím pomůžete tak, že i doma budete dodržovat jistý řád i pravidelnou rutinu. Zkuste např. poslední dva až tři týdny dělat konkrétní aktivity ve stejném čase, aby si tak dítě zvyklo na dodržování rozvrhu. Nebude to potom ve škole pro něj tak velký šok.

Také veďte své dítě k samostatnosti. Sice to někdy může stát hodně sil a trpělivosti, ale nechte ho, aby samo zvládalo dovednosti a aktivity, které bude potřebovat ve škole, např. zavazování tkaniček, nachystání si aktovky/baťohu, oblékání, hygienu, stolování atd.

Probouzejte v dítěti zájem o učení a získávání nových vědomostí a motivujte jej k tomu. Co nejvíce si s ním povídejte na různá témata, vyburcujte jej ke kladení co nejvíce otázek, společně počítejte cokoliv, hrajte společně karty, deskové hry či pexeso. Ve volném čase společně navštěvujte zoologické zahrady, výstavy, muzea, hrady, zámky, prostě se snažte v něm probudit zájem o věci kolem sebe, aby mělo chuť se dále rozvíjet.

V této době již určitě víte, kterou základní školu bude dítě navštěvovat. Aby nemělo strach z neznámého prostředí, před nástupem si společně dojděte školu prohlédnout, klidně i opakovaně se kolem ní projděte, ukažte mu např. hřiště, kde bude probíhat tělocvik. Když budete mít možnost, navštivte i vnitřek školy a ukažte mu, kde bude mít třídu nebo kde jsou záchodky, určitě se to projeví na zmenšení míry stresu z neznámého prostředí.

Je potřeba mít pro dítě nachystanou školní aktovku, pouzdro, tužky, pastelky; ostatní věci se od paní učitelky nebo pana učitele dozvíte na začátku školy. Hodně prvňáčků také dostává základní výbavu ve škole, takže toho možná nebudete muset tolik kupovat.

A teď už jen vykročit pravou nohou vstříc nové etapě v životě Vašeho dítěte. A nebojte se toho, vždyť my dospělí jsme to kdysi zvládli také! 

Mrkněte taky na...