nástup do školyCo udělat pro to, aby se vašemu dítěti zalíbilo ve škole hned první týden a jak se vyhnout nepříjemnostem při ranním vypravování? 

Prvňáčci jsou většinou nejmotivovanějšími mezi všemi školáky. Na školu se těší již od zápisu do 1. třídy, který bývá v lednu, a proto je dobré tuto motivaci na konci prázdnin ještě podpořit a přispět tak ke zdárnému zahájení školní docházky.

Pokud ještě nemáte nakoupeny všechny nezbytnosti, mezi které patří aktovka, pouzdro a pastelky, pozvěte na tento nákup budoucího prvňáčka s sebou, aby si sám vybral, co se mu líbí.

Nástup do 1. třídy

 

Rozhodně se nebraňte tomu, když si váš malý školák chce s sebou vzít do školy malého plyšáka. Školy k tomu bývají shovívavé a drobnou hračku v aktovce strpí. Prvňáček si s sebou do školy odnáší kousek domova, což přispívá k jeho zklidnění a pocitu bezpečí.

Nová škola, noví spolužáci

Jestliže vaše dítě nastupuje do školy, kde se nesetká s žádnými kamarády ze školky, vezměte jej na prázdninovou procházku k nové škole a po jejím okolí. Sami si její prostředí prohlédnete a vašemu dítěti sami ukážete, kde co je. Dítě se za vašeho doprovodu seznámí alespoň s novým prostředím a první dny ve škole už pro něj už toto prostředí nebude tak cizí.

Možná škola uspořádá pro prvňáčky a jejich rodiče seznamovací schůzku. Zúčastněte se jí i s dítětem, aby poznalo nejen nového pedagoga, ale i budoucí spolužáky.

Režim vstávání během školního roku

Zatímco na začátku prázdnin vstávají děti ještě velmi brzy ráno, ke konci prázdnin mnozí z nich ještě v 8 hodin tvrdě spí. Ale od 1. září budou muset v tuto dobu být již ve školní lavici.

Doporučujeme proto zavést ke konci srpna postupné zvykání na ranní vstávání, aby pro vás dny prvních týdnů školního roku nebyly utrpením hned po ránu. Zvolte nějaké aktivity, na které se musíte dostavit již v 8 nebo 9 hodin, a tak si postupně všichni zvyknete na povinné ranní vstávání během roku.

Přejeme všem budoucím školáčkům hezký konec prázdnin a veselý nástup do 1. třídy!

Máte nějaký tip, jak připravit dítě do školy, který se vám osvědči? Podělte se o něj s ostatními rodiči v diskuzi pod článkem!

Mrkněte taky na...