Dětské kroužky

Co dělat s dětmi které se po škole nudí a vymýšlí lumpárny? Určitě je přihlásit na nějaký kroužek. Ale nesmí být zase zaměstnány 5 dní v týdnu.

Je dobré, aby dítě rozhodlo o svých kroužcích samo? Když dítě na kroužek nechce, je dobré ho nutit nebo uvažovat o změně? Na tyto odpovědi máme otázky.

Volnočasová aktivita

Začátek školního roku není pro rodiče procházka růžovým sadem, po prázdninách musí opět najet na pravidelný režim nejen oni, ale především k tomu donutit i své děti. Tento zářijový maraton s námi jistě prožívají i naše děti a cítí, že jsme z toho vystresovaní, i oni to tak mohou cítit. Odborníci radí, že pokud je dítě prvňáček, není dobré mu naplánovat spoustu mimoškolních aktivit. Ze školky přechází do velké školy mezi nové děti i dospělí a je to pro něj velmi stresující.

Výběr kroužků

Vybírání kroužků by mělo probíhat v souladu s přáním a požadavky dítěte, ono na ně bude docházet. Když si pak daný kroužek vybere a bude ho bavit, je to pro rodiče i dítě splněný cíl. Pokud si my dospělí neseme nějaké nenaplněné sny z dětství, neměli bychom to hodit na své děti. Že nám se nepovedlo být slavnou zpěvačkou, neznamená, že naše dítě k tomu donutíme. Povídejte si s nimi o jejich snech a věnujte pozornost jejich osobnosti, jejich přáním a ambicím.

Co se týče četnosti, mělo by mít dítě, které už je zvyklé na své školní povinnosti a školu celkově, mít dva maximálně tři kroužky týdně. Někteří rodiče naloží dítěti na bedra i 5 kroužků denně a ty pak neznají, co je to volný čas a nevědí, jak s ním naložit. Děti potřebují i čas pro sebe, aby si pohráli s kamarády nebo se svými hračkami a možná koukali jen tak na pohádku.

Nechte dítě někdy nudit, vůbec mu to neuškodí, naopak. Vymyslí si vlastní činnost, která ho bude bavit a zapojí přitom hlavu. Třeba ho napadne i nějaký prima kroužek nebo záliba, ve které by se chtěl zdokonalit.

A když dítě na kroužek chodit nechce, pláče nebo dokonce předstírá chorobu, aby tam tentokrát nemuselo? Odhlásit ho z kroužku nebo na něj docházet i přes slzičky?
To musí cítit sám rodič, své dítě zná nejlépe a dokáže určit, zda je to opravdu na pováženou a kroužek raději nezrušit. Ale neučiňte tak hned při prvních slzičkách. Především pokud si kroužek vybralo samo dítě. Zkuste dochodit zaplacené lekce a poté ho již nepřihlašovat. Povídejte si o tom, co mu na kroužku vadí a jak by se to dalo zlepšit. Společně jistě dojdete k uspokojivému závěru.