Být v dnešní době rodičem je jedná z nejtěžších v životě vůbec. Každý si dokážeme představit, jaký chceme mít vztah se svým dítětem a jakého člověka chceme vychovat, ale daří se to vždy správně?

Máte pocit, že jste selhali a nedaří se vám dosáhnout svého cíle vychovávat šťastné dítě a osobnost? Nic není ztraceno, máme pro vás pár rad, jak pomoci sobě i vašim dětem. Základem je harmonický vztah.

Šťastný rodič = šťastné dítě

Říkáte si, že je to jen stále se opakující mantra? Věřte, že to tak není. Pokud chcete budovat harmonický vztah, je nutné, aby byl rodič vyrovnaný.

I jako rodič potřebujete chvíli pro sebe, načerpat novou energii, zůstat v souladu sami se sebou. Důležité také je podívat se na vaše vztahy, které jste prožívali jako děti, a z těch si vzít to dobré. V případě, že budete věnovat čas sobě, dávat si lásku a porozumění, pak budete moci nabídnout také hluboký a bezpečný vztah vašemu dítěti.

Chaotický rodič = chaotické dítě

Další velmi důležitou radou je, zbavit se vlastního chaosu v sobě. Je důležité mít v souladu podstatné oblasti života. Pokud v sobě máte chaos, pak jej jednoduše přenášíte na své dítě. Musíte si uvědomit svou vlastní hodnotu, která je alfou a omegou vašich vztahů. Pro zklidnění duše a těla doporučujeme provádět meditaci, cvičit jógu nebo pravidelně chodit do přírody.

Není nic horšího než rodič, který si své nedostatky vybíjí na svém dítěti, místo toho, aby řešil jejich původ.

Dokonalost není potřeba

Domníváte se, že být dobrý rodič znamená, mít vše naprosto perfektní? Věřte, že se velmi mýlíte.

Přílišná touha po dokonalosti a důslednost v jejím dosažení jsou velmi častou chybou. Pokud máte na sebe a své okolí přílišně vysoké nároky, tvoříte ve vaší rodině tlak. Zkuste nebýt 150% nebo dokonce ani 100% rodič. I děti potřebují vidět, že rodiče jsou lidé. Že ne vždy musíte být veselí, ale můžete být unavení, rozzlobení nebo smutní. V případě takových pocitů a situací je důležité je správně pojmenovat a vysvětlit je. Skvěle tak děti naučíte vyjádřit také své pocity.

Děti nejsou stroje ani ovce

Potřebujete, aby vás děti vždy poslechly, protože tak docílíte správné výchovy? Kdepak. S dětmi je potřeba mluvit, potřebují vědět, co a proč po nich chcete. Slepá poslušnost neučí děti samostatně o daném úkolu přemýšlet, ale naopak z nich vytváří ovce bez vlastního názoru.

Základem je důvěra a sebedůvěra

Základem harmonického vztahu rodiče a dítěte je důvěra.

Dejte dětem pocit důležitosti a svěřte jim konkrétní úkol, který dokáží splnit. Dodržujte své sliby! Důsledně dodržujte vaše společné dohody. Dětem dodávejte zdravou sebedůvěru a schopnost překonávat dané překážky. Přirozeně tak sebedůvěru budou získávat, aniž si to uvědomí.

 

Mohlo by Vás také zajímat