rajcataNedávno se emailem rozšířila alarmující zpráva o tom, co se děje s rajčaty, než se dostanou na náš stůl. Možná jste byli mezi těmi "šťastnými", kteří ji obdrželi a možná jste se na základě těchto informací rozhodli, že si budete rajčata raději odpírat.

Jak se ale říká, nic se nejí tak horké, jak se to uvaří. I tahle zaručená zpráva má svoje "ale". V tomto článku se dozvíte více o tom, co se opravdu děje s rajčaty, když opustí skleník a putují do prodejen a posléze na váš stůl.

Rajčata ve statistikách

Věděli jste, že průměrný Čech sní ročně 12,2 kg rajčat? A že je to dokonce více než cibule, která je téměř v každém jídle? Vzhledem k tomu, že rajčata obsahují spoustu prospěšných látek, jako je například lykopen, což je látka, která povzbuzuje srdeční a oběhový systém, a tím pomáhá předcházet infarktu.

Fámy o rajčatech

Ve výše uvedeném emailu se dočtete, že se rajčata sklízí ještě zelená a kvůli očistě od bakterií procházejí chlorovou koupelí, jejíž část do sebe vstřebávají. Pak dva až tři týdny dozrávají v plynových komorách s ethylenem, který jim dodává onu červenou barvu. Pak údajně podstupují voskování, které zabraňuje vypařování vody a potažmo scvrkávání se a vráskám. Některé vosky se prý vyrábějí z petroleje a některé se dokonce obohacují mýdlem.

Redaktoři časopisu TEST pátrali po zdroji této poplašné zprávy, a zjistili, že ji rozeslal student filosofie z Olomouce Karel Sýkora. Při rozhovoru byl pak překvapen, kolik webových stránek tuto zprávu převzalo jako hotovou věc, ale zaboha si nemohl vzpomenout, z jakého zdroje ji opsal. Nejdříve uvedl, že informace čerpal z knihy o zdravé výživě, kterou mu půjčil kamarád, poté upřesnil, že si onu pasáž přečetl v knize Jedy - víme, co jíme od francouzského novináře působícího v USA, Williama Reymonda, kterou vydalo nakladatelství Levné knihy v roce 2008.

A teď sami posuďte, zda je vše, co se v dané zprávě popisuje vůbec technicky a ekonomicky možné, nebo je to jen fáma? Koupele v různých roztocích nemusí být až tak náročná, ale opravdu věříte, že vstřikují barvivo do každé kuličky cherry rajčátek? Tohle byl moment, kdy i já jsem nevěřícně zakroutila hlavou a důvod, proč vůbec píšu tento článek.

Pravda o rajčatech

Redaktoři časopisu TEST se rozhodli zeptat odborníka, předsedy Zelinářské unie Čech a Moravy, Jaroslava Zemana. Ten prohlásil: "Ten pamflet jsem četl, ale je to nesmysl. Naši pěstitelé to nedělají." Zároveň ale připustil, že rajčata se trhají nezralá a pak se ovlivňují ethylenem. V některých zemích se navíc ošetřují gama zářením, aby se předešlo kazení. V podstatě se dá říci, že z čím větší dálky zelenina pochází, tím méně zralá se sklízí.

Odkud jsou rajčata v Čechách?

Většina rajčat na českém trhu je dovezena z ciziny, a to hlavně z Nizozemí a ze Španělska. V závislosti na ročním období u nás ale koupíte i rajčata z Turecka, Maroka nebo Senegalu.

Od nás pochází jen šestina veškeré spotřeby, tj. asi dvě kila na hlavu a rok. Z významných producentů rajčat v tuzemsku zbyly už jen dva - Zemědělské družstvo Hodonice u Znojma a společnost Jižní Morava v Tvrdonicích u Břeclavi. Ale ani tato rajčata nevidí sluníčko, protože se pěstují výhradně ve sklenících. Úbytek našich pěstitelů způsobily, jak jinak, rostoucí ceny energií.

Největším dovozcem rajčat do ČR je Nizozemí, kde skleníky vytápějí levným zemním plynem, který se tam těží. Ale ani ve slunném Španělsku nerostou rajčata na poli, ale ve foliovnících. Rajčata se tam trhají téměř zelená, mají jen zespodu růžovou hvězdičku.

Která rajčata jsou nejlepší?

Říká se, že nejchutnější rajčata jsou z Nizozemska, Francie a Belgie, protože tam mají nejlepší technologie a špičkovou kvalitu sklizně.

Jak poznáte kvalitní rajčata u nás? Existuje tzv. integrovaná produkce zeleniny (IPZ). Kolečko s označením IPZ je ochrannou známkou, která by měla garantovat, že firma pěstující zeleninu dodržuje přísné požadavky na ochranu životního prostředí, dává do půdy o 30 % méně dusíku a pesticidy používá pouze z nutnosti a ne jako prevenci. Produkce je pod kontrolou dvou nezávislých institucí až do sklizně, kdy se odebírají vzorky půdy i rostlin a kontroluje se obsah cizorodých látek. Proces schvalování v tomto programu trvá 5 let a v současnosti je u nás takto certifikováno více než 50 % ploch, na kterých se pěstuje zelenina.

Nejlepší je domácí

Stále ale platí, že nejchutnější zelenina je ta, která právě roste venku. Tu můžete koupit na farmářských trzích, nebo můžete vyzkoušet tzv. bedýnky - jde o bedýnky čerstvé zeleniny a ovobce, které dodávají družstva, která pěstují ovoce a zeleninu ve vašem regionu. Více informací najdete na webových stránkách www.bedynky.cz.

Pokud ujíždíte na bio potravinách, dočtete se mnoho zajímavého na webových stránkách www.bionebio.cz.

Ovšem biopotraviny jsou samy o sobě jedno téma, o kterém by se dalo diskutovat hodiny a na to už v tomto článku není prostor. Doufám, že vám tento článek přišel alespoň trochu užitečný, a podělíte se o něj se svými přáteli a rodinou.

Zdroj: Časopis TEST, 12/2010


Související odkazy

iDnes.cz: Proč jsou rajčata z obchodu jako malovaná, ale chutnají jako amarouny

www.rajcata.com

Zeny.cz: Rajčata


Související články

Horečka uzdravuje - proč není dobré srážet teplotu

Jak se zbavit dudlíku?

Dětské nemoci: Aftózní stomatitida

Jak přimět dítě k čištění zubů

Jak naučit dítě na nočník

Očkování proti žloutence typu A

Výtok z pochvy - příčiny, léčba a prevence

Mrkněte taky na...