dětské svačinyMnozí lidé si stále myslí, že nejdůležitějšími jídly dne jsou snídaně, obědy a večeře. Pravdou však je, že nezastupitelné místo v každodenním jídelníčku nejen dospělého člověka, ale především dítěte, jsou dopolední a odpolední svačiny.

Své o tom ví i 1 390 respondentů – rodičů, kteří se zapojili do průzkumu realizovaného společností Max Sport, která se specializuje na vývoj, výrobu a prodej kvalitních doplňků výživy určených pro širokou sportující veřejnost. Jak říká jednatel firmy Martin Poledna: „Jsme rádi, že 95 % rodičů pravidelně chystá svým dětem svačinu. Pomocí jim bude i naše nová tyčinka Fit Kid, zdravá alternativa pro svačiny či výlety.“ Respondenti odpovídali na otázky související s přípravou a výběrem svačiny pro jejich děti.  

  • 47 % dětí sní pokaždé svačinu ve škole, 52 % ji někdy donese zpět

  • 76 % rodičů dbá při přípravě svačiny na zdravé složení jednotlivých potravin

  • 81 % respondentů dává svému dítěti na svačinu ovoce

  • Podle průzkumu v České republice pravidelně sportuje více než 80 % dětí

Svačina má v denním režimu příjmu potravy svoje pevné místo. Je důležité, aby rodiče učili své děti správné stravovací návyky už od útlého věku. Výběr vhodné, vyvážené a pro dítě prospěšné svačiny je velmi podstatný. 76 % dotázaných uvažuje při přípravě svačiny o zdravém složení jednotlivých potravin. Pro více než dvě třetiny dotázaných je důležitá chuť jídla.

Pro správný a zdravý vývoj dětského organismu je nutné velké množství různorodých živin, vitamínů či minerálních látek, které by měly být obsažené v každém jídle. Okolo tří čtvrtin rodičů nejčastěji dává svému dítěti ke svačině ovoce (81,2 %) či šunku (72,7 %). Naopak, nejméně zastoupenými potravinami ve svačinách školou povinných dětí jsou sušenky (8,2 %) a smetanové a tvarohové dezerty (10,9 %). Pokud jde o výběr pečiva, více než polovina dává dítěti cereální nebo celozrnné pečivo, téměř třetina balí svým dětem do školy pečivo sladké.

Pozor na sladkosti

Dopolední svačina má vyplnit čas mezi snídaněmi a obědem, aby mělo dítě po celou dobu dostatek energie, kterou potřebuje pro plnohodnotný výkon ve škole. Pokud rodič nepřipraví dítěti zdravou a vyváženou svačinu, hrozí, že si školák sám koupí něco na zub a sáhne raději po nějaké sladkosti či jiné potravině tzv. rychlého občerstvení.

Ovoce děti většinou konzumují raději než zeleninu. Tuto skutečnost potvrzuje i samotný průzkum, ve kterém 71,2 % respondentů tvrdí, že jejich dítě má nejraději ovoce. Zeleninu, která je také součástí zdravé výživy, si oblíbilo 53,6 %. Nejméně mají děti rády trvanlivý salám (12,2 %) a tavené sýry (13,8 %). Namísto salámu upřednostňují na chlebu či pečivu šunku (56 %).

Pravidelnost především

svacinka fit kidPravidelný příjem potravy je pro dítě nesmírně důležitý. Dítě by mělo jíst 5-6x denně, z toho dopolední svačina by měla tvořit zhruba 10 % denního příjmu energie. Tu dítě potřebuje pro optimální duševní činnost a neposlední řadě je pro školáka nutná při dosahování dobrých výsledků při studiu. Podle průzkumu společnosti Max Sport téměř tři čtvrtiny (73 %) dotázaných rodičů odpověděly, že jejich děti jedí mimo hlavních jídel zhruba každé 3 hodiny.

Sport jako prevence před zdravotními problémy

Rodiče by neměli stravování svých ratolestí v žádném případě podceňovat, protože nepravidelný příjem jídla u nich může vést k mnoha zdravotním poruchám, mezi které patří i nadváha či obezita. Aby se děti takovýmto rizikům vyhnuly, je skvělou prevencí sport, který má mimořádně příznivý vliv na jejich rozvíjení jak po tělesné, tak po duševní stránce. Průzkum odhalil potěšující skutečnost, že více než 80 % dětí v České republice pravidelně sportuje. 54,2 % má tréninky alespoň dvakrát týdně, 26,2 % se pohybuje o víkendech nebo volných dnech. Jen příležitostně anebo nepravidelně sportuje 19,6 % dětí.

Strava a sport jsou velmi propojené a navzájem se ovlivňují. Je proto důležité si uvědomit, že kromě tří hlavních jídel během dne, které mnohé děti chápou jako povinné, je rovněž důležitá svačina. Její příprava rodičům ani nezabere tak moc času, nejčastěji 5 až 10 minut (60,2 % dotázaných), a zdraví dítěte za to stojí.

O Max Sport

svacinka fit kid cokoSpolečnost Max Sport vznikla v roce 2005 se záměrem vyvíjet a vyrábět doplňky výživy. Specializuje se na vývoj, výrobu a prodej kvalitních doplňků výživy určených pro širokou sportující veřejnost. Ve spojení s technology, fyziology, sportovci a odborníky na výživu si stanovila cíl – kvalitní a zároveň cenově dostupné výrobky pro každého, které pomáhají v dodržování zdravého životního stylu, dodávají potřebné nutriční látky, vitamíny a minerály, zrychlují regeneraci a připravují na nové výzvy.

O průzkumu     

Cílem internetového výzkumu „Co svačí vaše děti?“ bylo zjistit, zda rodiče připravují pravidelně svým dětem svačinu, z čeho se nejčastěji skládá, jaké jsou preference dětí a zaměřil se i na další aspekty svačin dětí. Dotazník byl cílen prostřednictvím sociální sítě Facebook na rodiče s dětmi ve školním věku. Byl realizován v období od 27.4.2017 do 8.5.2017. Celkem se ho zúčastnilo 1 390 respondentů.